RIJÁD, BRATISLAVA. Mnohé z nich sa do väzenia dostali len preto, že žiadali právo šoférovať, ktoré ešte vlani v Saudskej Arábii prislúchalo iba mužom.
Hoci si od júna 2018 môžu v tejto arabskej krajine za volant sadnúť aj ženy, Rijád uväznené aktivistky, ktoré za túto možnosť bojovali, neprepustil.
Elektrické šoky a znásilňovanie
Napriek tomu, že vláda ich požiadavky splnila, skupina saudskoarabských žien teraz namiesto oslavovania úspechu za mrežami znáša neľudské podmienky a týranie.
"Moja sestra hovorí, že ju pravidelne bičujú, mlátia, mučia elektrickými šokmi a sexuálne zneužívajú," uvádza Walid al-Hatlúl, brat uväznenej aktivistky Ludžajn al-Hatlúlovej v texte, ktorý zverejnila televízia CNN na svojom webe.
Sestra sa podľa jeho slov rodine zverila pri ich poslednej návšteve vo väznici.
Nechali ju visieť zo stropu
Na to, že saudskoarabské aktivistky za mrežami čelia fyzickému násiliu, týraniu a sexuálnemu zneužívaniu, už niekoľko mesiacov upozorňujú nielen ich príbuzní, ale aj ľudskoprávne organizácie Human Rights Watch (HRW) a Amnesty International (AI).
Podľa správy AI jednu zo žien pri výsluchu vo väznici zavesili k stropu, kde ju nechali visieť aj dlho po tom, ako sa vypočúvanie skončilo.
Ďalšia uväznená vypovedala, že ju pri výsluchu znásilnili viacerí muži s maskami na tvárach.
Pri mučení vraj bol princov bývalý poradca
Tieto výpovede umocňujú znepokojenie Západu nad situáciou v Saudskej Arábii, ktorú de facto riadi korunný princ Muhammád bin Salmán.
Ten už niekoľko mesiacov čelí obvineniam, že nariadil vraždu novinára Džamála Chášukdžího, ktorý žil v americkom exile a režim korunného princa ostro kritizoval.

Salmána nepriamo spájajú aj s mučením uväznených žien.
CNN uvádza, že podľa HRW aj príbuzných aktivistiek bol prinajmenšom pri jednom výsluchu prítomný aj princov bývalý najvyšší radca Saud al-Katání.
Rijád všetky obvinenia odmieta. Tamojšie úrady pre americký denník Wall Street Journal uviedli, že kráľovstvo "nepodporuje, nepovoľuje ani netoleruje mučenie".
Saudskoarabské štátne médiá opakovane nazývajú aktivistky za práva žien zradkyňami. V súčasnosti sú obvinené z "podozrivých kontaktov so subjektmi zo zahraničia", uvádza britský Guardian.