ABÚ ZABÍ. Pápež František sa v pondelok v Abú Zabí stretol so šejkom Muhammadom ibn Zajdom Nahajánom, korunným princom Spojených arabských emirátov (SAE).
Stalo sa tak na úvod oficiálnej časti historicky prvej návštevy hlavy katolíckej cirkvi na Arabskom polostrove, označovanom často za kolísku islamu. Informovala o tom agentúra DPA.
Pápeža prijali s vojenskými poctami
Na schôdzke v prezidentskom paláci v Abú Zabí, kde pápeža prijali s najvyššími vojenskými poctami, bol aj viceprezident SAE a dubajský emir Muhammad ibn Rášid Maktúm.
Šejk Muhammad prostredníctvom svojho tweetu informoval, že s pápežom "diskutovali o posilňovaní spolupráce, upevňovaní dialógu, o tolerancii, spolunažívaní a dôležitých iniciatívach na dosiahnutie mieru, stability a rozvoja pre národy a spoločenstvá."
Hlava katolíckej cirkvi zostane v SAE do utorka, pričom sa chce zamerať na dve zo svojich priorít - podporu medzináboženského dialógu a stretnutie s katolíkmi.
Odslúži omšu na štadióne
V pondelok má pápež ešte v programe schôdzku s predstaviteľmi rady starších, ktoré sa uskutoční v mešite šejka Zajda. Potom František prednesie prejav na medzináboženskom stretnutí, na ktorom sa očakáva účasť stoviek zástupcov rôznych vierovyznaní.
V utorok bude pápež na športovom štadióne v Abú Zabí slúžiť omšu pred asi 130.000 veriacimi, pričom mnohí prídu aj zo susedných krajín.
Spojené arabské emiráty sa hrdia svojou náboženskou toleranciou a kultúrnou rozmanitosťou.
Nie ste menšiny
Takmer 80 percent obyvateľstva krajiny tvoria moslimovia, zatiaľ čo kresťania predstavujú približne deväť percent tamojšej populácie. Mnohí katolíci sú robotníci z Afriky, Bangladéša, Indie, Pakistanu a Filipín, hoci niektorí sú aj miestni.
Hlava Al-Azharu šejk Ahmad Tajib vo svojom príspevku vyzval moslimov žijúci na Blízkom východe, aby prijali miestne komunity kresťanov.
"Ste súčasťou tohto národa, nie ste menšiny," odkázal šejk kresťanom. Oslovil tiež moslimov presídlené na Západ a vyzval ich, aby sa integrovali vo svojich nových domovských krajinách a rešpektovali ich zákonmi.
Pápež vo svojom prejave ďalej povedal, že náboženskí predstavitelia musia byť majákom mieru a presadzovať dôstojnosť pre všetky "božie deti". Ak sa podľa neho nespoja veriaci rôznych náboženstiev a nebudú presadzovať konkrétne cesty mieru, je budúcnosť ľudstva neistá.
"Buď budeme budúcnosť budovať spoločne, alebo žiadna budúcnosť nebude. Je čas, aby sa náboženstvo presadzovala aktívnejšie, s odvahou a smelosťou, bez pretvárok a aby pomohla ľudskej spoločnosti hľadať zmierenie, nádej a konkrétnu cestu k mieru," povedal pápež.