CARACAS, BRATISLAVA. V pondelok pristálo na letisku vo venezuelskom Caracase lietadlo ruskej charterovej spoločnosti Nordwind Airlines, tvrdí stránka Flight Radar.

Venezuelský poslanec José Guerra k tomu o deň neskôr na twitteri doplnil, že lietadlo čaká na naloženie asi dvadsiatich ton zlata zo štátnych rezerv, ktoré chce vláda dostať z krajiny. Kam presne, to sa nevie.
Ruská aj venezuelská vláda to oficiálne popierajú, no Guerra v minulosti pracoval v centrálnej banke a medzi zamestnancami má stále svoje zdroje.
Zlato v hodnote asi 840 miliónov dolárov predstavuje približne dvadsať percent všetkých štátnych rezerv v zlate. A podľa Guerru je zlato v trezoroch už pripravené na naloženie.
Aj keby sa informácia nepotvrdila, ukazuje to, že venezuelská kríza, keď sa po masových protestoch za prezidenta pred týždňom vyhlásil aj predseda parlamentu Juan Guaidó, je už dávno medzinárodnou záležitosťou.
Ideologické bojisko
Väčšina krajín latinskoamerického regiónu, Spojené štáty a od štvrtka aj Európsky parlament uznávajú za prezidenta Guaidóa. Rusko, Čína či Turecko stoja za prezidentom Nicolasom Madurom, ktorý podľa opozície pred rokom vyhral voľby nelegálne, a preto je nelegitímnym prezidentom.
Z Venezuely sa stalo ideologické bojisko,hovorí pre CNN Ben Rowswell , kanadský veľvyslanec v krajine v rokoch 2014 až 2017. „Ak sa Maduro udrží pri moci, získajú na tom tí, ktorí hovoria, že štát má posledné slovo bez ohľadu na názor občanov – Kuba, Rusko Čína.“