Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
AMSTERDAM, BRATISLAVA. Tamrazyanovci žili v holandskom Haagu deväť rokov. Najstaršia dcéra študovala na miestnej univerzite, do škôl chodili aj ďalšie dve deti.
O azyl žiadali opakovane, Sasun Tamrazyan bol totiž ako člen opozície v Arménsku prenasledovaný.
Rodina mala povolenie na pobyt – až kým sa úrady neodvolali a v septembri nezačalo rodine hroziť vyhostenie. Ukryli sa však v miestnom protestantskom kostole. A ten ich zachránil.
Vznikla čakacia listina
Aj keď v minulosti kostol pomohol viacerým ľuďom, polícia tentoraz oznámila, že po skončení omše môžu rodinu zatknúť. Stredoveký zákon však policajtom zakazuje vstúpiť do kostola počas omše.
“Cieľom nášho chrámu bolo poskytnúť bezpečnosť rodinám, ktoré vyčerpali všetky právne prostriedky, a aby sa dospelo k riešeniu pre rodiny v podobných situáciách.
„
Theo Hettema, predseda správnej rady kostola Bethel, sa preto rozhodol, že omša bude trvať tak dlho, kým to bude nutné. Za oltárom sa preto kazatelia striedali od 26. októbra až do minulej stredy.
"Cieľom nášho chrámu bolo poskytnúť bezpečnosť rodinám, ktoré vyčerpali všetky právne prostriedky a aby sa dospelo k riešeniu pre rodiny v podobných situáciách," napísal kostol vo vyjadrení podľa CBS.
Na omši sa tak striedali stovky duchovných z celého Holandska. Omšu viedlo celkovo viac ako 650 duchovných, pričom bol o ňu taký záujem, že dobrovoľníci boli na čakacom zozname aj dva týždne.
Inú rodinu deportovali

Riešenie sa našlo až po 96 dňoch. Holandský parlament podľa agentúry Reuters rozhodol, že v Holandsku môžu zostať nielen Tamrazyanovci, ale aj desiatky ďalších rodín.
Tie mali mať podľa zákona právo požiadať o povolenie na pobyt v prípade, ak ich deti žili v krajine aspoň päť rokov. Tieto rodiny môžu teraz využiť takzvaný "detský pardon".
Výnimku však už nestihne využiť ďalšia arménska rodina. Päťčlennú rodinu Grigoryanovcov podľa agentúry ANP deportovali späť do vlasti minulý týždeň.
Presadenie výnimky nebolo pre vládnu Liberálnu stranu jednoduché. Premiér Mark Rutte má totiž v dolnej komore parlamentu len veľmi tesnú väčšinu. Otvorenejší postoj k imigrantom mu pritom môže ubrať voličov.