SME

Poslanci odmietli brexit bez dohody, Brusel Mayovú už nechce (minúta po minúte)

Tusk opätovné rokovania odmietol.

Načítavam video...

Hlasovanie o brexite sme sledovali minútu po minúte:

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Prečítajte si tiež: Briti vraj konečne povedali, aký brexit nechcú Čítajte 

21:59 Čo sa teda vlastne v britskej tragikomickej reality šou stalo a o čom sa hlasovalo? Viac sa dočítate v analýze Matúša Krčmárika.

21:55 Na hlasovanie reagoval hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska podľa agentúry DPA oznámil, že Únia neobnoví rokovania s Britániou s cieľom prepracovať dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, pretože je to najlepšia a jediná cesta k riadenému brexitu.

SkryťVypnúť reklamu

Tusk zároveň nevylúčil v prípade "odôvodnenej žiadosti" odklad termínu brexitu, ktorým je 29. marec.

21:48 Po hlasovaní vystúpila Mayová a s výsledkom je navonok spokojná. Povedala, že hlasovaním o Bradyho návrhu dala väčšina poslancov najavo, že za dohodu zahlasuje, ak sa zmení severoírska poistka.

Priznáva, že v Únii je „obmedzená chuť“ na zmeny v dohode, rokovania nebudú jednoduché, ale podľa Mayovej dali poslanci konečne najavo, akú dohodu si predstavujú.

21:42 V pomere hlasov 317 ku 301 prešiel aj Bradyho návrh, ktorý si osvojila vláda Mayovej.

Ten hovorí o tom, že premiérka sa má vrátiť do Bruselu, otvoriť dohodu, na ktorej rok pracovala, a hľadať iný spôsobiť, ako zabezpečiť otvorenú írsku hranicu po britskom odchode.

Teda presne to, čo európski vyjednávači aj vrcholoví politici očakávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Rokovania by mali trvať najbližšie dva týždne, Mayová sa pred poslancov znovu postaví 14. februára. Ak dovtedy neprinesie dohodu, ktorú by schválili, do hry sa môže dostať aj posunutie termínu brexitu alebo skutočné prípravy na odchod bez dohody.

21:38 Napriek odmietnutiu možnosti odchodu bez dohody je paradoxne táto možnosť čoraz reálnejšia, pripomína reportér televízie Sky Faisal Islam.

"Poslanci doteraz v skratke: Odmietame Mayovej dohodu. Odmietame odchod bez dohody. Odmietame možnosť, aby sme sami mohli zabrániť odchodu bez dohody," napísal na twitteri.

Libra sa okamžite po odmietnutí posunutia termínu brexitu prepadla oproti doláru o jeden cent. Ekonómovia predpovedajú, že pokles by mohol pokračovať.

21:34 Na záver dnešného dielu britskej politickej reality šou prichádza hlasovanie o Bradyho návrhu, ktorý by mal dať Mayovej mandát od poslancov, aby rokovala o náhrade za takzvanú severoírsku poistku.

SkryťVypnúť reklamu

21:30 Premiérka dlho opakovala, že na to, aby mala na bruselských rokovaniach silnejšiu pozíciu, nemôže a priori odmietnuť možnosť odchodu bez dohody.

Toto od nej žiadal aj labouristický líder Corbyn, ktorý sa s ňou odmietol stretnúť, kým túto možnosť Mayová neodmietne.

Parlament však nakoniec schválil Spelmanovej návrh v pomere hlasov 318 ku 310 a dal najavo, že tento scenár si nepraje. Za návrh hlasovali labouristi ale aj Mayovej konzervatívci.

Pre vládu to nie je záväzné. Ak totiž v Bruseli žiadnu novú dohodu neprijme, poslanci tú súčasnú znovu odmietnu a nedohodnú sa ani na posunutí termínu, Británia 29. marca bez dohody bez ohľadu na postoj poslancov.

Mayová však nebude môcť za rokovacím stolom v Bruseli hovoriť, že má podporu aj v prípade chaotického odchodu bez dohody.

SkryťVypnúť reklamu

21:15 Prekvapenie sa nekonalo, poslanci odmietli Reevesovej návrh v pomere hlasov 290 ku 322.

Ostávajú ešte dva dodatky, ktoré rozhodnú o tom, ako sa budú rokovania o brexite v ďalších dňoch vyvíjať. Toľko omieľaný Bradyho a Spelmanovej.

21:06 Parlamentní spravodajcovia naznačujú, že by mohol prejsť návrh konzervatívnej poslanke Caroline Spelmanovej, pod ktorý sa podpísalo 115 poslancov rôznych strán.

Ten hovorí len to, že Británia neodíde bez dohody. Bolo by to len právne nezáväzné tvrdenie, no určite by to skomplikovalo pozíciu Mayovej za bruselským rokovacím stolom.

21:00 Teraz sa hlasuje o podobnom návrhu labouristky Rachel Reevesovej. Tá navrhla, aby v prípade neúspechu pri rokovaniach Mayová žiadala posunutie brexitu o presne dva roky. Iný výsledok ako pri predošlom návrhu by bol prekvapením.

SkryťVypnúť reklamu

20:55 Labouristka Yvette Cooperová navrhla, aby sa v prípade, že Mayová do 26. februára nevyrokuje dohodu, termín brexitu posunul z 29. marca na neskôr. Pod návrh sa okrem jej iniciátorky podpísalo viac ako 70 poslancov.

Aj keď sa očakávalo, že by Cooperová mohla presvedčiť konzervatívnych zástancov mäkkého brexitu, vláda bola proti nemu. Navyše, ani medzi labouristami nie sú všetci poslanci za užšie vzťahy s Európskou úniou a mnohí žiadajú, aby sa toto brexitové trápenie už zbytočne nenaťahovalo.

Návrh preto nakoniec neprešiel o 23 hlasov.

20:46 Konzervatívny proeurópsky poslanec Dominic Grieve uštedril už v decembri 2017 Mayovej prvú veľkú porážku, keď v parlamente presadil takzvané "zmyslupné hlasovanie o brexite". Práve to viedlo k odmietnutiu dohody, ktorú Mayová priniesla z Bruselu.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz navrhol, aby poslanci mali vo februári a v marci zaručených po šesť dní, počas ktorých budú rokovať a hlasovať o zmenách v dohode. Sľuboval si od toho, že poslanci takto budú schopní zasiahnuť, ak bude vláda smerovať krajinu k odchodu bez dohody.

Aj keď Grieva podporili aj labouristi, jeho návrh neprešiel o dvadsať hlasov.

20:31 Poslanci odmietli aj návrh škótskch a waleských poslancov, ktorí chceli posunúť termín odchodu a zabrániť odchodu bez dohody. Hlasovanie sa skončilo pomerom 39 ku 327.

20:18 Návrh opozičných labouristov, aby sa ministri museli radiť s parlamentom, ako sa vyhnúť odchodu bez dohody, neprešiel v pomere hlasov 296 ku 327. Labouristi týmto chceli zabrániť odchodu bez dohody.

20:02 Kým britskí poslanci sa dohadujú, ako by sa dala zmeniť dohoda o odchode, z kontinentu počuť čoraz viac odmietavých reakcií. "Dohoda o brexite je najlepšou možnou dohodu a nebude sa o nej znovu rokovať," povedal na tlačovej konferencii na Cypre francúzsky prezident Macron.

SkryťVypnúť reklamu

Odchod Britov bez dohody je podľa neho scenár, ktorý "si nikto nepraje, ale musíme sa naň pripraviť".

V parlamente sa medzitým začína hlasovať o jednotlivých návrhoch zmien.

20:00 Za vládnych kozervatívcov má posledné slovo minister pre brexitu (od začiatku rokovaní už tretí) Stephen Barclay. "Je čas, aby sme si určili, akú dohodu chcem, aby sme poskytili istotu podnikateľom aj občanom tejto krajiny," povedal.

Mnohé z návrhov zmien, o ktorých sa v parlamente rokovalo, podľa neho len predlžujú obdobie neistoty. Myslel tým najmä snahu o posunutie termínu odchodu.

ERG medzitým oficiálna potvrdila, že bude hlasovať za Bradyho návrh, takže po dlhom čase odmietania prakticky všetkých návrhov o brexite sa vracajú na stranu vlády Theresy Mayovej.

SkryťVypnúť reklamu

19:50 Blíži sa koniec diskusie, za opozičných labouristov dostal posledné slovo ich tieňový minister pre brexit Keis Starmer. Povedal, že Mayová mala po odmietnutí prvej dohody predstaviť svoj plán B, čo neurobila.

„Namiesto toho podporila návrh, ktorý podkopáva jej vlastnú dohodu. To by sa dalo chápať, ak by Európska únia naznačila, že podporí nový plán, ale oni ho nepodporia,“ vyhlásil.

Mayová podľa neho vyvoláva nádeje, ktoré nevie naplniť. Už v septembri sa pritom Mayová pokúsila dotlačiť Úniu do nejakých ústupkov, ale nepodarilo sa.

Premiérka navyše odmieta povedať, čo bude, ak dohoda neprejde, a labouristi preto podporia návrhy na to, aby parlament vylúčil možnosť odchodu bez dohody.

„Odchod bez dohody nezabráni pevnej hranici s Írsku, on ju vytvorí,“ vyhlásil Starmer a poznamenal, že „Británia zažíva jednu z najväčších kríz tejto generácie“.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho nestačí len odmietnuť možnosť odchodu bez dohody, treba aj posunúť termín odchodu, aby sa to dalo zariadiť. Dodáva, že do 29. marca nie je dostatok času, aby Británia prijala všetku potrebnú legislatívu.

19:45 Stretnutie ERG sa skončilo, jeho člen Andrew Rosindell pre PoliticsHome povedal, že zahlasuje za Bradyho návrh. "Mayová dostane ešte jednu poslednú šancu, aby pri dohode pritvrdila, ak nezíska od Bruselu ústupky, ja aj ďalší členovia budeme hlasovať proti dohode," povedal.

19:31 Skupina zástancov tvrdého brexitu medzi konzervatívcami European Reasearch Group ( odteraz len ERG) sa v týchto chvíľach dohaduje, ako bude hlasovať. Prišiel za nimi aj Brady, ktorého návrh podporila Mayová.

Podľa BBC sa zdá, že nakoniec zahlasujú za, aj keď niekoľko členov sa môže rozhodnúť inak.

SkryťVypnúť reklamu

Za návrh zahlasuje aj konzervatívec Oliver Letwin, aj keď priamo v rozprave priznal, že je mu v podstate jedno, čo ďalšie rokovania o dohode prinesú. Hlavné je, aby sa krajina vyhla odchodu bez dohody.

19:14 Aj spravodajca BBC z Bruselu hlási, že miestni politici sa do vyjednávania nehrnú.

Pripomína, že o severoírskej hranici sa hovorí už roky a nepodarilo sa nájsť spôsob, ako by sa dal kontrolovať pohyb tovaru bez pevnej hranice. Žiadna alternatíva, s ktorou by mohol Brusel (a najmä Dublin) súhlasiť, tak vraj neexistuje.

19:00 Premiérka prišla pred poslancov a požiadala ich, aby prešli kočom a koňmi po dohode (anglicky idiom znamená niečo ako zvýrazniť menšie chyby a tým ju zničiť), na ktorej pracovala posledné dva roky, hovorí v dolnej snemovni labouristický poslanec Pat McFadden.

SkryťVypnúť reklamu

Po tom, ako parlament jej plán odmietol, mohla začať o ňom hovoriť s opozíciou, ale namiesto toho sa rozhodla získať podporu od zástancov tvrdého brexitu vo vlastnej strane, povedal.

V prejave tiež vyhlásil, že podporuje návrhy zmien, ktoré by zabránili odchodu bez dohody, lebo to by malo pre krajinu "extrémne zničujúce následky". Je podľa neho povinnosťou poslancov zabrániť im.

Pri tomto scenári sa obáva problémov so zásobovaním potravinami a liekmi, poznamenal, že najväčšiu ťarchu nákladov by poniesli nízkopríjmové rodiny.

Na záver vyzval na posunutie termínu odchodu, aby si krajina vyjasnila svoju budúcnosť.

18:45 Nigel Dodds, šéf poslancov severoírskych unionistov, ktorí podporujú menšinovú vlády Mayovej, verí, že Únia nakoniec ustúpi, aj keď to teraz odmieta. Jeho strana zahasuje za Bradyho návrh, aj keď vládny návrh dohody o vystúpení z Únie potopila.

SkryťVypnúť reklamu

Dodds Pripomenul, že aj hlavný európsky vyjednávač Michel Barnier priznal, že ak by Briti odchádzali bez dohody, budú sa musieť zaviesť opatrenia, aby nevznikli hranica medzi Írskom a Severným Írskom.

Prečítajte si tiež: Írski teroristi sa opäť ozvali. Obetuje Mayová mier za brexit? Čítajte 

Naznačil, že vláda v Dubline zneužíva severoírsku mierovú dohodu z roku 1998, aby tlačila na Britániu a na Európu.

Cieľom je zabrániť kompromisu v otázke takzvanej severoírskej poistky.

Otvorená hranica medzi Írskom a Severným Írskom je jednou z podmienok mierovej dohody. Mnohí sa obávajú, že ak by sa obnovili kontroly, mohli by sa obnoviť aj boje. Spomienky na krvavú minulosť v posledných týždňoch čoraz viac ožívajú.

18:25Bradyho návrh môže prejsť, lebo vláda zahmlila jeho skutočný význam, cituje nemenovaného konzervatívneho poslanca reportérka Daily Mirror Pippa Crerarová.

SkryťVypnúť reklamu

"Rôzne skupiny si ho interpretujú rôznymi spôsobmi. Niektorí v tom vidia odchod bez dohody, iní len menšie zmeny v existujúcej dohode. Na dnes to môže odložiť problém, ale dlhodobo to nič neznamená," tvrdí poslanec.

V ďalšom tweet tiež novinárka cituje zdroj z Európskej únie, podľa ktorého ani v Bruseli nie je politikom jasné, čo podporou návrhu Mayová vlastne myslí. "Prežije, aby mohlo bojovať aj ďalší deň," dodáva Crerarová.

18:13 Predseda menšej opozičnej Liberálno-demokratickej strany Vince Cable povedal, že jeho strana je za nové referendum o odchode z Únie.

Pripustil, že môže rozdeľovať spoločnosť, ale podľa neho bude rozkol, ktorý vyvoláva pokračovanie brexitu, oveľa horší. A dodal, že možno o niekoľko týždňov bude viac poslancov ochotných za nové referendum zahlasovať.

SkryťVypnúť reklamu

Liberálni demokrati návrh na nové referendum predložili aj tentokrát no pre slabú podporu sa o ňom hlasovať ani nebude.

17:52 V britskej parlamentnej politike je dôležitou pozíciou takzvaný whip. Ten má na starosti koordinovať postoje medzi vládou a jednotlivými poslancami. Trochu sa to podobá sa to zástupcu slovenských strán, ktorý pri hlasovaní v parlamente dvíha palec hore alebo dole.

Mayovej konzervatívny kabinet teraz zastupuje Julian Smith.

Ten v týchto chvíľach rokuje so zástancami tvrdého brexitu z euroskeptickej Európskej výskumnej skupiny v rámci Konzervatívnej strany. Ak by sa mu podarilo hlasovať za Grahamov návrh, Mayovej mandát na obnovenie rokovaní by bol o niečo bližšie.

Euroskeptici by sa mali medzi sebou stretnúť ešte o 19. hodine stredoeurópskeho času, teda hodinu pred kľúčovým hlasovaním.

SkryťVypnúť reklamu

17:43 Manfred Weber, predseda Európskej ľudovej strany uviedol, že pre Veľkú Britániu nemá veľký význam opätovne prerokovať takzvanú írsku poistku (backstop) v dohode o brexite, píše agentúra TASR.

Podľa Webera je existujúca dohoda "kompromisom medzi mnohými záujmami". Uviedol, že pri jednostrannom pokuse o otvorenie dohody by sa nerokovalo opäť iba o írskej poistke, ale aj o otázke Gibraltáru, o tom, koľko musí Británia za odchod z Únie zaplatiť, či o právach občanov.

"Ak to znovu otvoríme, potom sa otvorí všetko. A ak mám byť úprimný, nevidím v tom veľký význam," konštatoval Weber. Podľa neho by sa Londýn mal jasne orientovať na dlhodobý vzťah medzi oboma stranami.

17:41 Kto je vlastne Graham Brady, ktorého v posledných minútach tak často spomíname?

Je to predseda takzvaného Výboru 1922, čo sú konzervatívni poslanci, ktorým sa neušlo (alebo ani nemali takú ambíciu) miesto vo vláde. Nejde len o posty ministrov, ale aj o ich tajomníkov, spravidla viac ako sto ľudí.

Prečítajte si tiež: Sedia vzadu, nevládnu, ale každý britský premiér ich musí počúvať Čítajte 

Pre členov výboru však premiérka teda nie je priamou šéfkou, nie sú zamestnancami vlády a môžu ju tak otvorene kritizovať, čo radi robia, aby si zvýšili popularitu medzi voličmi.

Členovia výboru odmietali Mayovej dohodu z pozície zástancov tvrdého brexitu.

To sa pretavilo aj do zmeny parlamentného postoja k dohode, ktorú navrhol Brady a Mayová ju podporila.

Ak prejde, poslanci odmietnu takzvanú severoírsku poistku a vyzvú vládu, aby s Európskou úniou hľadala iné riešenia otvorenej hranice medzi Írskom a Severným Írskom.

17:40 Reportér Bloombergu Ian Wishart píše, že Brusel už prichystal reakciu, ktorú večer pošle médiám, ak poslanci potvrdia Mayovej návrat k rokovaniam. Nie je prekvapujúce, že je odmietavá.

"Ak takzvaný Bradyho dodatok prejde, Európska únia nebude znovu otvárať rokovania o odchode Veľkej Británie," cituje novinár bruselský zdroj, ktorý odmietol byť menovaný.

17:33 Krátku analýzu doterajšieho diania priniesol v online prenose web Guardianu:

"Theresa Mayová vyšla z otvorenia debaty v lepšej pozícii, ako by ešte včera večera niekto predpovedal. Zdá sa, že na svoju stranu dostáva zástancov tvrdého brexitu, ktorí by mohli podporiť zmenu Grahama Bradyho (tá odmieta takzvanú írsku poistku a žiada hľadanie alternatívneho riešenia, poznámka SME). Za ňou po novom stojí aj vláda.

To znamená, že Mayová zahlasuje proti dohode, ktorú sama rok vyjednávala. Sama pre seba si to obháji tým, že vždy bolo pre ňu najdôležitejšie mať ovládať vlastnú stranu a toto je ten prípad.

Teraz to vyzerá, že Bradyho návrh by mohol prejsť, aj keď ho ešte môžu potopiť zástancovia tvrdého brexitu spomedzi konzervatívcov."

Denník, ktorý má tradične bližšie k labouristom, tiež pripomína, že ich líder Jeremy Corbyn bol v utorok nevýrazný, ale na to sa čoskoro zabudne, lebo sa "rozhoduje o Mayovej návrhu, nie o Corbynovom".

17:27 Čokoľvek, čo sa stane, bude mať dosah na Škótov a tí musia vystupovať ako nezávislý národ, povedal v rozprave líder škótskych nacionalistov v britskom parlamente Ian Blackford.

Naznačil, že jeho strana sa po piatich rokoch môže znovu pokúsiť vyvolať referendum o nezávislosti, za ktorú v roku 2014 hlasovalo len 45 percent Škótov. Pre mnohých zástancov zotrvania vo zväzku s Londýnom boli však silným argumentom obavy, že po vzniku nového štátu by sa ocitli mimo Európskej únie.

"Škóti musia mať právo rozhodnúť o svojom osude," povedal v prejave.

Mimochodom, správy o novom škótskom referende majú aj vlastný hashtag - indyref2.

17:16 Ak Británia odíde z EÚ bez dohody a dôjde k narušeniu obchodu medzi krajinou a EÚ, môže to ohroziť potravinovú bezpečnosť Británie.

Uviedlo to v najnovšom varovaní Londýnu Konzorcium britského maloobchodu (British Retail Consortium - BRC)

Ako píše mediálna spoločnosť BBC, ktorá sa odvolala na list BRC zaslaný britským poslancom, spoločnosti sa obávajú možného narušenia dodávok práve v období, ktoré je na dovoz potravín z EÚ do Británie kľúčové.

16:48 Premiérka v utorok okrem iného oznámila, že ak do 13. februára nebude na stole nová podoba dohody, vystúpi v parlamente s vyhlásením a na druhý deň predloží jej novú verziu, o ktorej sa bude diskutovať.

16:43 Na upokojenie situácie nepriamo vyzvala aj kráľovná Alžbeta II. Britským poslancom minulý týždeň odkázala, aby pri riešení krízy našli spoločnú reč.

16:29 Tomu, že sa opätovne otvoria rokovania EÚ s Britániou o dohode, verí aj britský minister obchodu Liam Fox. Tvrdí, že Európska únia je v súčasnosti náchylnejšia na opätovné otvorenie rokovaní, nakoľko rast jej ekonomiky sa spomaľuje a krajiny sa usilujú vyhnúť ďalším škodám, ktoré by im priniesol neriadený odchod Británie z EÚ.

"Myslím si, že v poslednom období došlo k určitým zmenám v pozícii (EÚ), ktoré sú výsledkom najnovšej reality," uviedol Fox pre BBC.

"Vidíme, že spomaľovanie zaznamenáva nemecká i francúzska ekonomika a podľa mňa EÚ už do takej miery nezastáva pôvodný názor, že nebude mať problém so zvládnutím otrasov, ktoré by nastali v prípade tvrdého brexitu."

Prečítajte si tiež: Brusel postoj nezmení, no Mayová stále verí. Na dva týždne sa vracia Čítajte 

16:05 Hlavným problémom Mayovej dohody je takzvaná írska poistka, ktorá má zabezpečiť, že hranica medzi Írskom a Severným Írskom ostane otvorená aj po britskom odchode z Únie.

Kým sa nenájde vhodný spôsob, ako to zabezpečiť, Severné Írsko by sa muselo riadiť európskymi reguláciami aj po ukončení prechodného obdobia v decembri 2020.

Práve to je najväčší problém pre zástancov tvrdého brexitu aj pre severoírskych unionistov, ktorí podporujú Mayovej menšinovú vládu. Nepáči sa im časovo neobmedzená závislosť od Bruselu.

Viac si prečítate v článku Matúša Krčmárika.

15:44 Poslanci by o návrhoch na zmeny v dohode mali hlasovať o 19:00 miestneho času (20:00 stredoeurópskeho času).

Zatiaľ sa nevie, ktoré pozmeňovanie návrhy sa dostanú na rokovane parlamentu, no podľa britskej BBC má veľkú šancu návrh stúpencov brexitu z prostredia Mayovej konzervatívnej strany, ktorí chcú predostrieť alternatívne riešenie režimu na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom po odchode Londýna z EÚ.

Šancu dostať sa na rokovanie má aj spoločný návrh viacerých konzervatívcov a labouristov, podľa ktorého by sa posunul koniec prechodného obdobia po brexite, počas ktorého by sa krajina naďalej riadila európskymi normami a platila by doterajšie príspevky do rozpočtu EÚ, z decembra 2020 na december 2021.

Cieľom je získať viac času na to, aby sa Británia stihla pripraviť na situáciu, ktorej bude čeliť po konci prechodného obdobia a úplnom vystúpení z EÚ.

15:15 Mayová sa bude snažiť dosiahnuť zmeny v dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ktorú vlani vyrokovala s predstaviteľmi EÚ.

Uviedol to v utorok Mayovej hovorca aj napriek tomu, že Brusel opätovné prerokovanie príslušnej dohody odmieta.

Informovala o tom agentúra AFP.

"Musíme mať dohodu, ktorá môže získať podporu parlamentu, a to si v dohode o brexite vyžiada nejaké zmeny," povedal hovorca premiérky pred hlasovaním.

Prečítajte si tiež: Mayová nemá plán B, Slovákom v Británii ušetrí peniaze Čítajte 

LONDÝN. Britskí poslanci budú v utorok hlasovať o množstve pozmeňovacích návrhov, ktoré by zabránili Británii v odchode z Európskej únie bez dohody.

Odchod bez dohody sa stal reálnejší po tom, ako poslanci pred dvoma týždňami odmietli dohodu, ktorú s EÚ uzavrela Theresa Mayová.

Minulý pondelok premiérka predstavila plán B. Verí, že parlament môže ešte schváliť ňou vyrokovanú dohodu, ak sa doladí tak, aby zmiernila obavy mnohých poslancov týkajúce sa tzv. írskej poistky.

Británia by na jej základe mala zostať v colnej únii s EÚ na neurčité obdobie, ak sa nenájde nijaký iný spôsob, ako sa vyhnúť obnoveniu tvrdej hranice medzi britským Severným Írskom a nezávislou Írskou republikou, ktorá aj po brexite zostane členskou krajinou Európskej únie.

K Mayovej plánu bola predložená viac ako desiatka protichodných poslaneckých pozmeňovacích návrhov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 946
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 741
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 003
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 808
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 101
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 532
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Čínska loď blokovala filipínske zásobovacie plavidlo a poškodila ho vodným delom.


TASR
Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruská armáda však zostrelí stíhačky, ktoré Západ dodá Ukrajine.


TASR
Ilustračná fotografia.

Ruský prezident zapálil minulý týždeň sviečku za obete v moskovskom kostole.


TASR
Kremeľ v Moskve.

Farovskú predviedli na výsluch kvôli položeniu kvetov na Navaľného hrob.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Petra Vlhová dostala ďalšieho soba za triumf v slalome vo fínskom Levi.

Dokážete odpovedať správne na všetkých 10 otázok?


Tréner HKM Zvolen Norbert Javorčík.

Po výmene trénera nastal určitý zmätok, s hráčmi to zamávalo, priznal Zuzin.


TASR
Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Renáta Jamrichová postúpila v Egypte do štvrťfinále turnaja ITF.


SkryťZatvoriť reklamu