CARACAS, BRATISLAVA. Uznávajú ho Spojené štáty, Kanada, Brazília či Peru a čoskoro môže dostať aj podporu Európskej únie.
Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó, ktorý sa minulý týždeň označil za právoplatného prezidenta krajiny, v ktorej stále vládne pôvodný prezident Nicolas Maduro, však nemá podporu asi najdôležitejšieho hráča – armády.
Obaja prezidenti sa teraz snažia získať vojakov na svoju stranu. Madura však môže znervózňovať to, že dezertéri z armády sa plánujú vrátiť domov.
Kým Guaidóa podporujú zväčša demokratické štáty, Madurovi vyjadrili podporu Rusko, Čína či Turecko.
Velitelia za, vojaci proti
“Veľké ryby – vojenskí velitelia – sú tí, ktorí jedia a bohatnú, kým my na spodku to máme ťažké.
„
Keď sa Guaidó v čase masívnych protivládnych protestov vyhlásil za prezidenta, získal hneď podporu vyše dvadsiatich štátov. Maduro síce májové voľby v kolabujúcej Venezuele vyhral, no jeho hlavní oponenti kandidovať nemohli. Guaidóovu podporu zo zahraničia preto hneď označil za pokus o puč.
Guaidó sa tiež obrátil na najdôležitejšieho spojenca prezidenta Madura – armádu. "Naša vojenská rodina, naši bratia, prišiel moment, aby ste sa obrátili na stranu ústavy," vyzval ich.
Vojenskí velitelia však neustúpili a vo štvrtok v uniformách na obrazovkách štátnej televízie prisahali Madurovi vernosť a obvinili Spojené štáty, že sa snažia Madura zvrhnúť.