MOSKVA. Demonštrácie vo Venezuele za odstúpenie prezidenta Nicolása Madura vyústili v stredu vyhlásením opozičného lídra Juana Guaidóa, že sa stáva dočasným prezidentom.
Jeho legitimitu ako nového venezuelského prezidenta už okrem USA uznali - s výnimkou Mexika - všetky štáty patriace do tzv. limskej skupiny, ktorú tvoria najmä latinskoamerické krajiny.
Maduro sa naopak dočkal podpory od Ruska, Bolívie, Iránu, Kuby, Nikaraguy a Turecka, zatiaľ čo Čína vyzvala na vyriešenie všetkých nezhôd mierovou cestou a vyslovila sa proti vonkajšiemu zasahovaniu do vnútorných záležitostí krajiny.
Putin podporil Madura
Maduro má podporu ruského prezidenta Vladimira Putina, s ktorým vo štvrtok telefonoval.
Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Kremľa.
"Prezident Ruska vyjadril podporu legitímnym predstaviteľom Venezuely v kontexte domácej politickej krízy, ktorá bola vyvolaná zvonka," uviedli zdroje z Moskvy.
Podľa Putina akýkoľvek zásah iných krajín do vnútorných záležitostí Venezuely "porušuje základné pravidlá medzinárodného práva", uvádza sa vo vyhlásení.
Kremeľ doplnil, že Maduro poďakoval Rusku za jeho "zásadový postoj" k prebiehajúcej kríze.
Lavrov varoval pred zásahom

K situácii sa vyjadril aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý podľa tlačovej agentúry TASS vyzval všetky krajiny, aby sa vzdali myšlienky vojenskej intervencie vo Venezuele.
"Značné znepokojenie vyvolávajú signály prichádzajúce z niektorých hlavných miest, že nie je vylúčená vonkajšia vojenská intervencia. Voláme po zanechaní takýchto myšlienok," prízvukoval šéf ruskej diplomacie.
Podľa neho je nevyhnutné konať v medziach ústavy a rešpektovať právo Venezuelčanov na určenie osudu svojej krajiny.
"Svetové spoločenstvo musí pomôcť vytvoriť podmienky pre národný dialóg, kde bude mať každý právo vyjadriť svoj názor. To by však nemalo byť sprevádzané násilím a výzvami na násilné zvrhnutie legitímnej vlády," zakončil Lavrov.
Rusko má vo Venezuele rozsiahle ekonomické záujmy a investovalo miliardy dolárov do jej energetického sektora.
Armáda Venezuely stojí za Madurom
Svoju lojalitu potvrdili Madurovi aj vrcholní predstavitelia armády.
"Prebieha pokus o štátny prevrat... proti našej demokracii," vyhlásil počas tlačovej konferencie v prítomnosti generality venezuelský minister obrany Vladimir Padrino.
S poukazom na Guaidóa, ktorý sa v stredu vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely, Padrino vyhlásil, že armáda "nikdy neprijme prezidenta, ktorý slúži obskúrnym záujmom, a taktiež sa nikdy nepoddá cudzej mocnosti".
Padrino obvinil Guaidóa tiež z toho, že slúži záujmom Spojených štátov a iných krajín, ktoré sa snažia "šíriť anarchiu a chaos".
V tomto kontexte však šéf rezortu obrany upozornil na to, že "občianska vojna nevyrieši problémy krajiny", a vyzval opozíciu na "dialóg", ktorého cieľom by malo byť nájdenie "ústavného riešenia" prebiehajúcej krízy.
Minister na záver svojho vystúpenia dodal, že šéfovia všetkých ôsmych vojenských regiónov stoja naďalej za Madurom.
Západ Madura odpísal
Spojené štáty, Kanada a hlavné juhoamerické krajiny v stredu uznali Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely.
Maduro označil tento krok za pokus o prevrat organizovaný Washingtonom a prerušil diplomatické styky s USA.
Pompeo: Madurova vláda nemá legitimitu
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vystríhal vo štvrtok Madura pred použitím sily proti demonštrantom.
Na stretnutí Organizácie amerických štátov zároveň vyzval medzinárodné spoločenstvo na podporu Guaidóa. Informovala o tom agentúra AFP.
"Už nie je čas na diskusie. Vláda exprezidenta Madura nie je legitímna," vyhlásil Pompeo a dodal, že venezuelský režim je "morálne upadnutý, ekonomicky nekompetentný, hlboko skorumpovaný a nedemokratický už zo svojej podstaty".
Vládu preto vyzval k tomu, aby odovzdala moc opozícii, pričom vystríhal "zvyšky Madurovej vlády pred použitím násilia s cieľom zastaviť mierovú demokratickú transformáciu".
Šéf diplomacie USA tiež reagoval na venezuelskú generalitu, ktorá vo štvrtok potvrdila svoju lojalitu Madurovej vláde. Venezuelskú armádu vyzval, aby chránila Guaidóa a opozíciu.
Počas stretnutia sa Pompeo obrátil na štáty OAŠ s požiadavkou, aby uznali Guaidóa za dočasného prezidenta krajiny. Ako v tomto kontexte uviedol, "všetky členské štáty OAŠ sa musia prihlásiť k demokracii a zásadám právneho štátu".
Pápež sa priklonil na stranu ľudu
Situáciu vo Venezuele sleduje aj pápež František a podporuje "všetky snahy, ktoré pomôžu uchrániť obyvateľov pred ďalším utrpením", oznámil vo štvrtok Vatikán.
Vo vyhlásení vatikánskeho hovorcu Alessandra Gisottiho sa neuvádza, či Svätá stolica uznala vyhlásenie opozičného lídra Juana Guaidóa, že sa stáva dočasným prezidentom krajiny.
František sa práve nachádza v tomto regióne, v stredoamerickej Paname, kde podniká šesťdňovú návštevu a zúčastní sa tam na Svetových dňoch mládeže, organizovaných katolíckou cirkvou, pripomenula tlačová agentúra AP.
Vatikán vo štvrtkovom vyhlásení tiež napísal, že pápež "sa modlí za obete a za celý národ Venezuely".
Vatikán dodal, že "Svätá stolica podporuje všetky snahy, ktoré pomôžu uchrániť obyvateľov pred ďalším utrpením".
Vatikán musí citlivo vyvažovať svoje vyjadrenia o Venezuele.
Miestni biskupi sa otvorene stavajú proti socialistickému režimu prezidenta Nicholása Madura, ale Svätá stolica udržiava s vládou diplomatické vzťahy, a to do takej miery, že na Madurovu inauguráciu tento mesiac poslala svojho dočasného vedúceho diplomatickej misie tretej triedy.