Loading
...
RIJÁD. Po piatich mesiacoch strávených vo väzení zomrel prominentný saudskoarabský duchovný Ahmad Amárí, oznámila jeho rodina a aktivisti za ľudské práva.
Ako poznamenala agentúra Reuters, duchovný zomrel v čase zvýšenej kritiky, ktorá sa valí na Rijád ohľadom dodržiavania ľudských práv, aj v súvislosti s vraždou saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího.
Mal blízko ku kritikovi Rijádu

Sunnitský moslim Amari bol dekanom na islamskej univerzite v Medine, druhom najposvätnejšom mieste islamu.
Bezpečnostné zložky ho zadržali vlani v auguste, keď dôkladne prehľadali jeho dom. Podľa aktivistov ho držali na samotke.
Amari mal údajne blízko k radikálnemu islamskému vedcovi Safarovi Haválímu, ktorý bol zadržaný vlani v júli po vydaní knihy, ktorá kritizovala kráľovskú rodinu Saudskej Arábie.
Zadržaného Amárího previezli pre krvácanie do mozgu pred niekoľkými dňami z väznice do vládnej nemocnice, uviedla saudskoarabská organizácia na ochranu ľudských práv ALQST, ktorá sídli v Londýne.
Amárího syn Abdalláh následne na twitteri potvrdil jeho smrť. Saudskoarabské úrady úmrtie zatiaľ nekomentovali.
Reformy v Saudskej Arábii

Korunný princ Muhammad bin Salmán vyhlásil v roku 2017 program rozsiahlych reforiem nazvaný Vízia 2030.
Jeho hlavným zmyslom je vymaniť ekonomiku zo závislosti na rope.
Súčasťou sú ale aj spoločenské zmeny, a ženy tak v kráľovstve môžu od minulého roka napríklad sadnúť za volant.
Saudská Arábia sa však aj naďalej riadi islamským právom šaría a jej systém trestov býva často kritizovaný pre prísnosť a tvrdosť.
Saudskoarabské úrady sa navyše snažia potlačiť akýkoľvek prejav disentu.
Zatýkajú okrem iného ženské aktivistky, ale aj liberálnych intelektuálov či islamských aktivistov, uviedla agentúra Reuters.