HAAG. Prokuratúra Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu sa odvolá proti rozsudku ICC, ktorý v utorok oslobodil bývalého prezidenta Pobrežia Slonoviny Laurenta Gbagba (73) spod obvinení zo všetkých vojnových zločinov a nariadil jeho prepustenie.
Vyplýva to z dokumentov, s ktorými sa mala možnosť oboznámiť agentúra AFP.
Sudcovia vo svojom utorkovom verdikte uviedli, že prokuratúre sa nepodarilo preukázať existenciu "všeobecného plánu" na udržanie Gbagba pri moci, ktorý by vyzýval na páchanie násilia voči civilistom.
Spod obvinení oslobodili aj Gbagbovho blízkeho spolupracovníka Charlesa Blého Goudého (47). Ich prepustenie odložili do stredy, aby dali prokuratúre čas reagovať na verdikt súdu.
Chcela zabrániť prepusteniu
Po vynesení rozsudku prokuratúra podala "naliehavú žiadosť", v ktorej potvrdila zámer odvolať sa proti rozsudku ICC.
Týmto krokom sa prokuratúra podľa AFP snažila zabrániť Gbagbovmu prepusteniu, pričom sa odvolala na "konkrétne riziko", že Gbagbo by sa pred súd nedostavil, ak by ICC v odvolacom konaní rozhodol v prospech prokuratúry.

Prokuratúra avizovala, že za istých podmienok by akceptovala Gbagbovo prepustenie, ak by sa zdržiaval v členskom štáte ICC - s výnimkou Pobrežia Slonoviny.
Zločiny proti ľudskosti
Gbagbo čelil pred medzinárodným súdom obvineniam zo zločinov proti ľudskosti vrátane vrážd a znásilnení.
Spáchali ich jeho stúpenci počas štyri mesiace trvajúcej občianskej vojny v Pobreží Slonoviny po tom, čo Gbagbo po voľbách v roku 2010 odmietol odovzdať moc Alassanovi Ouattarovi. Ten je hlavou štátu aj v súčasnosti.
V konflikte podľa obžaloby zahynulo viac ako 3000 ľudí a vyše milión musel opustiť svoje domovy, pretože Gbagbo odmietol uznať svoju volebnú porážku.
Gbagba zatkli Ouattarovi vojaci, ktorým pomáhali sily OSN a Francúzska. Do Haagu ho vydali v roku 2011.