SME

Zotrvanie v EÚ či odchod bez dohody. Reakcie Junckera a Tuska

Britský parlament neschválil Mayovej dohodu o brexite.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRUSEL/LONDÝN. Dvaja kľúčoví predstavitelia Európskej únie sa v piatok neskoro večer postavili k odmietnutiu dohody medzi Londýnom a EÚ o brexite v britskom parlamente každý po svojom.

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Mayová prehrala hlasovanie o brexite Čítajte 

Zatiaľ čo prezident Európskej rady Donald Tusk naznačil, že po tomto debakli vlády britskej premiérky Theresy Mayovej by mohla Veľká Británia opäť porozmýšľať, či nechce v únii predsa len zostať, predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker sa v prvej reakcii venoval skôr krízovému scenáru a vyhlásil, že sa treba pripraviť na odchod Londýna z EÚ bez akejkoľvek dohody.

SkryťVypnúť reklamu

Dohodu medzi britskou vládou a EÚ o vystúpení krajiny z únie odmietla dolná komora britského parlamentu v utorok večer výraznou väčšinou hlasov.

Brexit v podobe, v akej ho s predstaviteľmi EÚ vyjednala Mayová, odmietlo v kľúčovom hlasovaní v Dolnej snemovni Spojeného kráľovstva 432 poslancov, za dohodu ich hlasovalo iba 202.

Hrozí brexit bez dohody

Prečítajte si tiež: O Mayovej vláde rozhodnú v stredu. Čo bude ďalej s brexitom? Čítajte 

Podľa britskej BBC ide pritom o najväčšiu porážku akejkoľvek britskej vlády v histórii v parlamentnom hlasovaní.

"Ak dohoda nie je možná, a nikto nechce odchod bez dohody, kto bude mať odvahu konečne povedať, čo je tu jediné pozitívne riešenie?" snažil sa krátko po hlasovaní opätovne oživiť možnosť zotrvanie Veľkej Británie v EÚ šéf Európskej rady Tusk.

Proti tejto možnosti však stále neoblomne bojuje práve britská premiérka Mayová, aj preto analytici považujú za momentálne najpravdepodobnejšiu možnosť odchod Británie z EÚ "na divoko", teda bez akejkoľvek dohody.

SkryťVypnúť reklamu

"Týmto večerným hlasovaním sa zvýšilo riziko neusporiadaného odchodu Veľkej Británie," myslí si aj šéf EK Juncker. Únia sa teraz musí podľa neho bezpodmienečne a urýchlene na takúto krízovú možnosť pripraviť.

Čo bude ďalej?

Obaja, Juncker aj Tusk, vyzvali britských politikov, aby si čím skôr rozmysleli, aké kroky chcú po neúspechu parlamentného hlasovania o brexite teraz podniknúť.

Momentálne pritom nie je úplne isté ani to, či sa Mayová udrží vo funkcii britskej premiérky. Predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn len niekoľko minút po porážke dohody o brexite v parlamentom hlasovaní požiadal o hlasovanie o vyslovení nedôvery súčasnej britskej vláde.

Prečítajte si tiež: Poslanci vrhli Britániu do najhlbšej krízy v moderných dejinách Čítajte 

Ako povedal, dolná komora britského parlamentu by mala "zaujať stanovisko k absolútnej nekompetentnosti tejto vlády".

SkryťVypnúť reklamu

Hlasovanie, ktoré by sa mohlo skončiť aj pádom Mayovej vlády, by sa malo podľa BBC uskutočniť už v stredu.

Málokto si zatiaľ trúfa odhadovať, čo bude nasledovať po neúspešnom parlamentom hlasovaní o brexite. Rôzne zatiaľ hypotetické scenáre sa pohybujú od odchodu krajiny z únie bez dohody cez nové referendum o brexite až po to, že Mayová na čele vlády skončí a túto situáciu bude musieť doriešiť niekto iný.

Podľa viacerých informácií, ktoré prenikajú do médií od ľudí blízkych Mayovej, však premiérka dobrovoľný odchod vôbec nezvažuje a bude sa snažiť na svojom poste udržať stoj čo stoj.

O novom referende o brexite sa Mayová už mnohokrát vyjadrila, že je neprípustné. Hovorí to i napriek tomu, že podľa prieskumov je už prevažná väčšina Britov dlhé mesiace za zotrvanie v únii. Mayová však trvá na tom, že krajina musí úniu bezpodmienečne opustiť.

Brexit

Británia a EÚ sa na prelomovom londýnskom summite dohodli na novom pakte.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 870
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 460
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 203
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 573
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 834
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 162
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 132
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pavel Blažek.

Po bitcoinovej kauze odstúpil aj z kandidátky na parlamentné voľby.


TASR 1
Ilustračné foto.

Vyšetrovanie sa týka obmedzovania osobnej slobody, násilia a zanedbania.


SITA
Miesto incidentu v Passau.

Prvotné správy hovoria o troch ťažko zranených.


TASR
Ventilátory striekajú vodu na moslimských pútnikov, ktorí idú hádzať kamene na stĺpy pri symbolickom kameňovaní diabla, poslednom obrade každoročnej púte  hadždž v Mine neďaleko Mekky v Saudskej Arábii.

Teploty na posvätných miestach stúpli na 47 stupňov Celzia.


TASR 1

Sportnet

Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
Protestujúci fanúšikovia klubu Brescia Calcio.

V Serie A strávil dovedna 23 sezón.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu