KINSHASA. Opozičný kandidát Félix Tshisekedi zvíťazil v dlhoočakávaných prezidentských voľbách v Konžskej demokratickej republike (KDR).
Informovala o tom vo štvrtok volebná komisia, čím umožnila prvé odovzdanie moci v krajine po 18 rokoch.
Súčasný prezident Joseph Kabila minulý rok oznámil, že po takmer dvoch desaťročiach pri moci odstúpi, pripomína agentúra AFP.
Výsledky prekvapili

Po oznámení výsledkov volieb, v ktorých Tshisekedi získal 38 percent hlasov, začali davy ľudí v Kinshase tancovať od radosti. Nebol pritom favoritom.
Ako druhý skončil ďalší opozičný kandidát Martin Fayulu s 34 percentami hlasov a až ako tretí s 23 percentami sa umiestnil kandidát vládnej strany Emmanuel Ramazani Shadary, ktorého ako svojho nástupcu podporil Kabila.
Päťdesiatšesťročný Tshisekedi nie je verejnosti veľmi známy. Roky žil v Belgicku a do čela opozičného Zväzu pre demokraciu a sociálny pokrok (UPDS) sa postavil začiatkom minulého roka - rok po úmrtí svojho otca, známeho opozičného lídra Étienna Tshisekediho.
Výsledky odmietol uznať
Opozičný kandidát Martin Fayulu odmietol výsledky prezidentských volieb v Konžskej demokratickej republike (KDR) ako "volebnú lúpež".
Výsledky boli podľa neho "zmanipulované a vymyslené" a vyzval obyvateľov krajiny, aby "povstali ako jeden muž a ochránili víťazstvo".
Fayulu taktiež vyzval katolícku cirkev na zverejnenie výsledkov, ktoré dostala od svojich 40.000 pozorovateľov, ktorí zaznamenávali spočítavanie hlasov v každej hlasovacej miestnosti.
Minulý týždeň katolícka cirkev uviedla, že jej pozorovania poukazujú na jasného víťaza.
Niekoľko diplomatov oboznámených s touto záležitosťou potvrdilo pre agentúru AP, že podľa počtov hlasov zozbieraných katolíckou cirkvou Fayulu získal absolútnu väčšinu.
Dvaja diplomati taktiež uviedli, že všetky významné pozorovateľské misie napríklad aj z Africkej únie majú podobné výsledky s Fayulom ako víťazom.
Oznámenie výsledkov odložili
Voľby sa konali 30. decembra a výsledky mali zverejniť už 6. januára, ale ich oznámenie odložili.
Volebná komisia pripísala pomalé sčítanie rozsiahlym logistickým problémom v krajine, ktorá má rozlohu západnej Európy, avšak slabú infraštruktúru.
V KDR, bývalom Zaire, od získania nezávislosti od Belgicka v roku 1960 ešte nedošlo k pokojnému odovzdaniu moci. Krajina bola odvtedy dejiskom viacerých veľkých i menších ozbrojených konfliktov.
Joseph Kabila je prezidentom od roku 2001, pričom čelí obvineniam z korupcie a porušovania ľudských a občianskych práv.