WASHINGTON. Kalifornská demokratka Nancy Pelosiová sa opäť stala predsedníčkou americkej Snemovne reprezentantov.
Snemovňa, ktorej osadenstvo je historicky najrozmanitejšie, sa vo štvrtok rýchlo dala do práce na čiastočnom núdzovom režime, v ktorom už po 13. deň funguje vláda, pretože sa ešte v decembri demokrati a republikáni v Kongrese nedohodli na financovaní výstavby Trumpovho múru na hranici s Mexikom.
Demokrati schválili legislatívu na ukončenie takzvaného shutdownu, ale bez financií na múr. To znamená, že v Senáte, kde dominujú republikáni, nebude mať daná legislatíva šancu.
Bez peňazí na múr
Schválenie legislatívy, ktorá má zabezpečiť prísun peňazí pre zasiahnuté ministerstvá, bolo jedným z prvých krokov novovytvorenej demokratickej väčšiny v Snemovni po tom, ako Kongres zasadol v zmenenom zložení.

V súlade s odmietavým postojom demokratov ku hraničnému múru súčasťou plánu nie sú prostriedky na tento projekt.
Súbor opatrení na ukončenie tzv. čiastočného shutdownu obsahuje zákon o dočasnom financovaní ministerstva vnútornej bezpečnosti na doterajšej úrovni do 8. februára, zatiaľ čo majú pokračovať rokovania medzi demokratmi a republikánmi.
Ďalší zákon upravuje financovanie rezortov poľnohospodárstva či vnútra až do 30. septembra.
Trump chce bojovať ďalej
Hlasovanie, ktoré prebehlo prevažne po straníckej línii, sa uskutočnilo krátko po tom, ako Trump nečakane vystúpil pred novinármi v Bielom dome.
Na brífingu prisľúbil pokračovanie boja za výstavbu múru na hranici s Mexikom, ako sľuboval počas kampane pred svojím zvolením za prezidenta v roku 2016.
Trump predtým odmietal podpísať zákon, ktorý by na hraničný múr neposkytoval dostatok prostriedkov.
Americké federálne inštitúcie vrátane deviatich ministerstiev prišli v rámci shutdownu o zhruba 25 percent finančných zdrojov, čo sčasti ochromilo ich činnosť.
Republikáni, ktorí ovládajú Senát, aktivitu demokratov kritizovali ako "zbytočné hlasovanie, ktoré nezabezpečuje prostriedky na ochranu hraníc". Trump by dnes mal so zástupcami oboch strán v Bielom dome opäť o celej situácii rokovať.
Pelosiová impeachment nevylučuje
Prinajmenšom jeden z členov Demokratickej strany je pripravený navrhnúť proces tzv. impeachmentu (ústavnej obžaloby) voči prezidentovi Trumpovi. Očakáva sa, že Brad Sherman, zastupujúci v Snemovni reprezentantov štát Kalifornia, prednesie príslušné návrhy už počas prvej schôdze zákonodarného zboru v novom zložení.
Pelosiová, sa pritom vyjadruje opatrne, pokiaľ ide o možnosť, že by jej strana po získaní väčšiny v tejto komore pristúpila k impeachmentu voči Trumpovi. Sherman a viacerí ďalší demokrati presadzovali v Snemovni prijatie takéhoto uznesenia aj v predošlom období, ich snaha však dvakrát stroskotala i zásluhou spolustraníkov, ktorí ju označovali za predčasnú.
Pelosiová samotný impeachment voči Trumpovi nevylučuje, domnieva sa však, že ide o "rozdeľujúcu aktivitu", ktorá si vyžaduje podporou demokratov i republikánov.
Podľa jej vyjadrenia pre televíznu stanicu NBC, ktoré citovala AP, je potrebné počkať na výsledky preverovania údajných kontaktov Trumpovho tímu s Ruskom počas kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016.