RÍM. Severokórejský veľvyslanec v Taliansku požiadal o udelenie azylu.
Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AFP, podľa ktorej by išlo o ďalší pokus o zbehnutie vysokopostaveného diplomata KĽDR.
Taliansko správy o spomínanej žiadosti nepotvrdilo s tým, že o nej nič nevie.
O takejto žiadosti "nemáme informácie", povedal zdroj blízky talianskemu ministerstvu zahraničných vecí pre AFP.
Dodal, že ministerstvo dostalo iba žiadosť o "výmenu" diplomata, ktorého Soul identifikoval ako Čo Song-gila.
To, že veľvyslanec Čo Song-gil nepožiadal o azyl v Taliansku, potvrdil nemenovaný predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí aj agentúre AP.
Taliansko uviedlo, že dostalo informáciu o vypršaní veľvyslancovho mandátu v Ríme, ktorý tak v krajine už nemá žiadnu diplomatickú pozíciu.
Miesto, kde sa aktuálne diplomat s rodinou držiava, nie je známe. To, či diplomat mohol požiadať o azyl na veľvyslanectve inej krajiny v Ríme, tiež nikto nepotvrdil.
Juhokórejská tajná služba vo štvrtok informovala poslancov v Soule, že severokórejský veľvyslanec v Taliansku sa spoločne so svojou rodinou od novembra skrýva v neznámej západnej krajine.
Diplomat KĽDR mal žiadať o azyl

Čo Song-gil, bol dočasným ambasádorom Severnej Kórey v Taliansku, a podľa denníka Čungang ilbo požiadal so svojou rodinou o azyl v nezistenej západnej krajine. Juhokórejský denník sa pritom odvolal na diplomatické zdroje v Soule.
"Požiadal o azyl začiatkom minulého mesiaca," uviedli zmienené noviny.
Talianske úrady "riešia" vzniknutú situáciu, severokórejského diplomata však "chránia na bezpečnom mieste".
Posledným vysokopostaveným severokórejským diplomatom, ktorý utiekol zo svojej krajiny, bol Tchae Jong-ho - svoj post opustil v roku 2016 ako námestník veľvyslanca KĽDR v Londýne.
Prišiel s rodinou aj deťmi
Čo Song-gil (48) bol dočasným veľvyslancom v Ríme od októbra 2017, keď Taliansko vyhostilo dovtedajšieho ambasádora Mun Čong-nama na protest proti jadrovej skúške, ktorú Severná Kórea vykonala mesiac predtým, čím porušila rezolúcie OSN.
"Vie sa, že je synom alebo zaťom jedného z najvyššie postavených činiteľov severokórejského režimu," napísal denník Čungang ilbo.
Pchjongjang od svojich diplomatov slúžiacich v zahraničí často vyžaduje, aby doma zanechali niekoľko členov rodiny, najmä deti, s cieľom odradiť ich od zbehnutia.
Čo Song-gil však prišiel v máji 2015 do Ríma spolu so svojou manželkou a deťmi, čo môže svedčiť o tom, že pochádza z privilegovaných kruhov, píše juhokórejský denník, avšak dôvod jeho zbehnutia zostáva nejasný.
Loading
...