JAKARTA. Sopečný ostrov Anak Krakatau, na ktorom minulú sobotu vybuchla sopka Krakatoa a pripravila o život viac ako 400 ľudí, po výbuchu takmer zmizol pod morskou hladinou.
Informovali o tom v sobotu vedecké tímy, ktorým sa až teraz, po týždni, podarilo čiastočne zhodnotiť dôsledky sopečného výbuchu na tamojšie prírodné prostredie.

Ako uvádza britská BBC, sopečný kužel na ostrove Anak Krakatau, ktorý sa do soboty týčil do výšky 340 metrov nad morom, má po sobotňajšom výbuchu výšku už len 110 metrov nad morom.
Výrazné zmeny postihli aj jeho celkovú rozlohu nad hladinou mora - zatiaľ čo doteraz mal 150-170 miliónov, teraz je to už len 40-70 miliónov metrov kubických, informuje BBC.
Či sa celá zvyšná masa ponorila do mora naraz pri erupcii sopky, alebo postupne v nasledujúcich dňoch, podľa vedcov nie je jasné.
Ostrov Anak Krakatau (v preklade Dieťa Krakatoy) vznikol v roku 1927 na mieste sopky Krakatoa, ktorá vybuchla v roku 1883, pričom si vyžiadala tisíce mŕtvych a na niekoľko rokov zásadne ovplyvnila globálnu klímu. Za 90 rokov dosiahla nadmorskú výšku 405 metrov.
Pri sobotňajšom výbuchu a následných vlnách cunami zahynulo podľa indonézskych úradov najmenej 426 ľudí. Dvadsaťtri ďalších osôb je naďalej nezvestných a viac než 40-tisíc ľudí muselo utiecť zo svojich domovov.
Indonézske úrady vyhlásili vo štvrtok pre Anak Krakatau druhý najvyšší stupeň výstrahy a okruh, v rámci ktorého je okolo sopky zakázaný vstup, rozšírili z troch na päť kilometrov.