AL-DŽÁRB. Trojročný Abdo Salíh leží na postieľke, neschopný chodiť alebo rozprávať, jeho malé telo ničí hlad. Tvár má kostnatú, ruky a nohy ako prútiky. Váži len päť kilogramov.
Niekoľko kilometrov od neho sú trhoviská plné rôznych druhov jedla. Ceny však stúpli natoľko, že jeho rodičia si nemôžu dovoliť mlieko, ovocie či zeleninu, ktorého majú trhovníci nadbytok.
„Niekedy sme aj dva dni bez jedla,“ hovorí otec Salíh Abdo Ahmed, pričom smutne stláča prsty na synových nohách veľké ako hrozienka.
Po štyroch rokoch vojny nemá dvadsať miliónov Jemenčanov, približne dve tretiny populácie, dostatok jedla. Vo väčšine prípadov nie je dôvodom, že by jedlo nebolo dostupné, ale ľudia si ho nemôžu dovoliť.
Ceny zvyšujú obmedzenia dovozu, rastúce náklady na dopravu pre nedostatok paliva, kolabujúca mena a ďalšie problémy, ktoré spôsobuje ľudská činnosť.
Od začiatku konfliktu stúpli ceny potravín priemerne o 137 percent, uvádza Svetový potravinový program. Jemen sa tak dostal do ohrozenia hladomorom.
Najväčšia katastrofa súčasnosti
Ekonomické opatrenia, ktoré zavádza najmä Saudskou Arábiou vedená koalícia podporovaná Spojenými štátmi, prispeli k tomu, čo OSN označuje za najväčšiu humanitárnu katastrofu súčasnosti.
V poslednom roku sa navyše situácia výrazne zhoršila. Počet okresov, ktoré sú na pokraji katastrofálneho stavu, stúpol o 60 percent. Viac ako polovica jemenských oblastí už do tejto kategórie spadá.
Aj keď si svet už začal situáciu všímať, mnohí Jemenčania sa ocitajú mimo dosahu pomoci. Najviac postihnuté oblasti sú väčšinou aj tie najmenej dostupné.
Pre humanitárne organizácie je takmer nemožné dostať pomoc do regiónov, kde sa násilie stretáva s hrozbami od rôznych militantných skupín. Jemenská vláda je natoľko slabá, že väčšinou nevie pomôcť.
Na počiatku krízu je necitlivý spôsob, akým de facto líder Saudskej Arábie, korunný princ Muhammád bin Salmán, vedie vojnu v Jemene proti povstalcom napojeným na Irán. Ide najmä o nálety na civilné ciele.
„Mnohí Jemenčania hovoria, že teraz čelia dvom vojnám,“ hovorí Abír Etefa, regionálna hovorkyňa Svetového potravinového programu.
„Prvou vojnou je tá, ktorá prichádza z neba. Niekedy zasahuje do ich životov, inokedy nie. Druhou vojnou je vojna s infláciou. Tá ich zasahuje každý deň.“
Čakanie na Božie rozhodnutie
Deti, ktoré majú trochu šťastia, prevezú humanitárni pracovníci do preplnených kliník. Často si ich všimnú len náhodou.
Menej šťastné deti, ktorých je podľa humanitárnych pracovníkov väčšina, chradnú pri bezmocnom pohľade svojich rodičov. Mnoho rodín si nevie dovoliť zaplatiť za liečbu, alebo čo i len prevoz na kliniku.
Často sa tak rodičia musia rozhodovať medzi zachraňovaním chorých detí a nakŕmením zdravých potomkov.
Ak by Abda nenavštívila sestra z vedľajšej obce, už by bol mŕtvy. Kým neprišla, Abdov otec nemal prostriedky na záchranu svojho syna. „Čakal som na Božie rozhodnutie,“ hovorí Ahmed.

Dvadsať miliónov bez dostatku jedla
Humanitárne organizácie zistili, že viac ako dvadsať miliónov Jemenčanov žije v „potravinovej neistote“, alebo sa nevedia dostatočne nasýtiť. Z nich je 65-tisíc v „katastrofickom“ stave.
Očakáva sa, že táto číslo stúpne v najbližších mesiacoch na štvornásobok a títo ľudia „zomrú, ak sa im nedostane pomoci“, hovorí Lisa Grandeová, humanitárna pracovníčka OSN v Jemene.