PUNTA ARENAS. Niektoré dni nevidel okolo seba vôbec nič, sústredil sa len na ručičku kompasu. Schudol tak, že sa mu z ruky začali zošmykovať náramkové hodinky.
Američan Colin O’Brady sa však v stredu stal prvým človekom, ktorý prešiel naprieč Antarktídou sám a bez akejkoľvek pomoci.
„Posledných 32 hodín bolo asi najnáročnejších v mojom živote, no tiež to boli jedny z najúžasnejších momentov, aké som zažil,“ napísal polárnik na instagrame 26. decembra po tom, čo prešiel na okraj Rossovho šelfového ľadovca.
Dobrodruhovi pritom ešte pred pár rokmi doktor povedal, že už nikdy nebude normálne chodiť.
Z expedície preteky
Na treku naprieč ľadovým kontinentom pred dvoma rokmi zahynul britský bádateľ a vojak Henry Worsley. Pomoc si zavolal dvesto kilometrov pred koncom expedície. Bolo však neskoro a muž v nemocnici zomrel.
“Je to prinajmenšom frustrujúci proces.
„
Dvoch ďalších dobrodruhov to však neodradilo. Pre 49-ročného britského armádneho kapitána Louisa Rudda nebola 1482-kilometrová cesta úplnou neznámou.
Brit, ktorý slúžil v Kosove, Iraku aj v Afganistane, už v roku 2012 pokoril totožne dlhú cestu na južný pól po stopách Roalda Amundsena – a to spolu s Worsleym, ktorý o štyri roky neskôr zahynul. Utrpenie v Antarktíde je len dočasné, na rozdiel od vojnových zranení, povedal podľa denníka New York Times Rudd.
Práve Rudd chcel byť prvým, kto Antarktídu naozaj prejde. Až v októbri sa dozvedel, že nebude sám a o to isté pokúsi aj 33-ročný Američan O’Brady. Zoznámili sa až v hotelovom bare v meste Punta Arenas na južnom cípe Čile. A dohodli sa, že z expedícií spravia oficiálne preteky.