JAKARTA, BRATISLAVA. Považuje sa za najsilnejší zaznamenaný sopečný výbuch v histórii. Keď v roku 1883 ožila indonézska sopka Krakatoa, vzniklo tsunami s výškou vĺn viac ako 40 metrov, ktoré zabilo 30-tisíc ľudí.
Ďalších ľudí zabil vyvrhnutý sopečný popol. Výbuchy bolo počut tisíce kilometrov od Sundského prielivu medzi Sumatrou a Jávou, kde sopka ležala.
Priemerná celosvetová teplota klesla na rok o jeden stupeň Celzia, lebo popol vyvrhnutý do atmosféry blokoval slnečné žiarenie. Do normálu sa počasie vrátilo až po piatich rokoch.
Indonézska sopka Krakatoa sa pripomenula aj tento víkend. Tsunami, ktoré vyvolali podmorské zosuvy pôdy na jej krátri, zabilo viac ako sto ľudí, počet obetí ešte stúpa.
Tsunami bez zemetrasenia

„Keď vybuchuje sopka, horúca magma sa tlačí spod zeme a môže prelomiť chladnejšie skaly,“ hovorí pre BBC vulkanologička Jess Phoenixová. „Keďže časť sopky je pod morskoou hladinou, nevznikne len zosuv pôdy, ale podmorský zosuv, ktorý pred sebou tlačí vodu.“
Varovné systémy vlny tsunami spoľahlivo neodhalili, lebo im nepredchádzalo zemetrasenie. Úrady si pôvodne mysleli, že ide len o niečo silnejší príliv. Obyvatelia na pobreží tak ostali nepripravení.