JAKARTA. Počet potvrdených obetí vĺn cunami, ktoré v sobotu večer miestneho času bez varovania zasiahli pláže v oblasti Sundského prielivu v Indonézii, stúpol na najmenej 222.
Ďalších 843 osôb utrpelo zranenia a 28 je nezvestných. Informovali o tom v nedeľu agentúry DPA, AP a AFP s odvolaním sa na indonézsku Národnú agentúru pre zmierňovanie následkov katastrof (BNPB).
Indonézska Meteorologická, klimatologická a geofyzikálna agentúra (BMKG) uviedla, že príčinou cunami bola erupcia sopky Anak Krakatoa, ktorá spustila podmorské zosuvy pôdy. Sopka leží v Sundskom prielive.
Ten sa nachádza medzi ostrovmi Sumatra a Jáva a spája Jávske more s Indickým oceánom. K erupcii sopky došlo podľa BMKG približne 24 minút pred príchodom cunami.
České ministerstvo zahraničia ČTK oznámilo, že podľa doterajších informácií nie sú medzi mŕtvymi žiadni Česi.
Cudzinci zrejme medzi obeťami nie sú
Cunami udrela v sobotu večer miestneho času na pobreží z oboch strán Sundského prielivu, ktorý leží medzi ostrovmi Jáva a Sumatra. Príčinou bol podľa indonézskej geofyzikálnej agentúry zrejme výbuch sopky Krakatoa, po ktorom nasledoval podmorský zosuv pôdy. Sopka vybuchla 24 minút pred úderom cunami.
"Medzi obeťami vĺn cunami, ktoré v sobotu (22.12.) bez varovania zasiahli pláže v oblasti Sundského prielivu v Indonézii, by nemali byť žiadni Slováci," potvrdil pre TASR v nedeľu hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Boris Gandel.
"Podľa informácií miestnych úradov nie sú medzi obeťami žiadni občania Európskej únie (EÚ). MZVaEZ SR eviduje vo svojom systéme 40 občanov Slovenskej republiky, ktorí sa toho času nachádzajú v Indonézii," uviedol pre TASR hovorca rezortu diplomacie.
Robert Řehák z českého ministerstva zahraničia ČTK povedal, že "podľa doterajších informácií nie sú medzi obeťami cunami žiadni cudzinci, teda ani českí občania".
"Český zastupiteľský úrad v Jakarte situáciu naďalej monitoruje a v prípade nových informácií bude informovať," dodal.
Ministerstvo rozoslalo varovné SMS odkazy ľuďom zdržiavajúcim sa v oblasti a odporučilo sledovať médiá a riadiť sa pokynmi úradov.
V prípade nutnosti je možné sa obrátiť na núdzovú linku zastupiteľského úradu v Jakarte.
Zničené domy, lode aj autá
Jednou z najhoršie postihnutých oblastí je Banten, na ktorého plážach sú ubytovaní turisti. Tam zomrelo 126 ľudí a podľa indonézskych médií boli medzi turistami hlavne zamestnancami štátnej energetickej spoločnosti a úradníci ministerstva športu a mládeže.
Podľa hovorcu civilnej obrany je poškodených asi deväť hotelov, desiatka lodí, mnoho automobilov a okolo štyristo domov.
Úrady nevydali vopred žiadne varovanie, obyvateľov preto vlna zaskočila.
Zasiahla aj vonkajší stan, v ktorom sa práve konal koncert miestnej skupiny Seventeen. Jeden jej člen rovnako ako manažér katastrofu neprežili.
Mysleli si, že je to príliv
Hovorca úradu pre riešenie katastrof Sutopo Purwo Nugroho v nedeľu ráno uviedol, že vlna cunami, ktorá vznikla pri predchádzajúcej erupcii známej sopky Krakatoa, poškodila aj stovky domov.
Úrady sa najskôr domnievali, že nejde o cunami, ale o príliv, a vyzvali obyvateľstvo, aby neprepadalo panike.
"Bol to omyl, ľutujeme toho," uviedol hovorca Nugroho podľa agentúry AFP.
Omyl podľa neho pramenil z toho, že vlne tentokrát nepredchádzalo zemetrasenie.
Cunami ničila všetko, čo stálo v ceste
"Prišli sme o deviatej večer na prázdniny a náhle tu bola voda. Všetko sčernelo. Nešla elektrina," uviedol pätnásťročný Muhammad Bintang, ktorý na veľmi populárnej pláži Carita Beach na západnom pobreží ostrova Jáva videl, ako sa vlna blíži.
"Nemohol som naštartovať svoju motorku, a tak som utekal preč. Modlil som sa a utekal som najrýchlejšie, ako som vedel," vykreslil katastrofu pre AFP dvadsaťtriročný Lutfi Al Rasyid.
"Musel som utekať, zatiaľ čo vlna prekonala pláž a prenikla 15 či 20 metrov do vnútrozemia," opísal nešťastie Oystein Lund Andersen podľa agentúry AP.
Práve robil snímky sopky, keď náhle uvidel, že sa k nemu blíži veľká vlna.
"Ďalšia vlna sa dostala k hotelu a zmietla autá z cesty za ním. Stihol som s rodinou utiecť lesnými chodníčkami vyššie, kde sa o nás miestna postarali. Vďakabohu sme vyviazli nezranení," dodal.
Indonézia má za sebou septembrové ničivé zemetrasenie, ktoré sprevádzala vlna cunami a ktoré neprežilo viac ako dvetisíc ľudí.
Indonézia leží v oblasti častých zemetrasení. V roku 2004 pri zemetrasení a cunami, ktoré postihli viaceré krajiny, zomrelo v Indonézii viac ako 120-tisíc ľudí.
Celkovo si táto udalosť vyžiadala 226-tisíc obetí.