BARCELONA. Demonštranti v Katalánsku zablokovali hlavnú diaľnicu a desiatky ciest v regióne na protest proti stretnutiu španielskej vlády v Barcelone.
Stúpenci nezávislosti regiónu vyzvali na protesty, aby preukázali svoj odpor voči rozhodnutiu španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, aby sa v katalánskej metropole konalo zasadnutie vládneho kabinetu.
"Toto je provokácia. Prišli sem, aby nás provokovali," povedal Carles Serra, ktorý sa zúčastnil na protestoch.
Protesty podporuje aj regionálna katalánska vláda, ktorú vedie koalícia strán podporujúcich odštiepenie regiónu od Španielska, a to aj napriek dohode s centrálnymi orgánmi o spolupráci na vyriešení politickej krízy v krajine.
Posilnená bezpečnosť
Príslušníci katalánskej regionálnej polície Mossos d'Esquadra podľa informácii agentúry Associated Press zadržali počas protestov najmenej 11 ľudí.
Stretnutie vlády sa koná za posilnených bezpečnostných opatrení. Bezpečnosť zaistili okrem katalánskej polície aj posily v podobe stoviek členov poriadkovej polície zo španielskeho národného policajného zboru.
Miesto konania schôdze je ohraničené bezpečnostnými kordónmi a oplotením, pričom na demonštrantov dohliada poriadková polícia a policajné autá. Na ceste blízko barcelonského prístavu musela regionálna polícia ráno použiť na demonštrantov obušky, aby ju opäť sprístupnila.
Budúcnosť regiónu
Vo štvrtok sa v Barcelone stretli Sánchez a katalánsky prezident Quim Torra, ktorí rokovali o budúcnosti regiónu. V spoločnom vyhlásení vyzvali na dialóg s cieľom urovnať konflikt, ktorý s ňou súvisí.
Politici v stanovisku uvádzajú, že aj "napriek značným rozdielom o pôvode, povahe a spôsoboch riešenia" obe vlády zdieľajú "záväzok pre efektívny dialóg spojený s politickým návrhom, ktorý ma podporu veľkej časti katalánskej spoločnosti".

Politici sa dohodli, že členovia ich vlád sa v tejto súvislosti stretnú aj v januári. Politickú krízu v krajine vyvolal vlaňajší neúspešný pokus o vyhlásenie nezávislosti Katalánska vtedajšou regionálnou vládou.
Sánchez, ktorý čelí kritike od pravicovej opozície za stretnutie s Torrom, chce zasadnutím vlády v Barcelone ukázať, že sa takého schôdzky môžu konať kdekoľvek v Španielsku.
Návštevu Barcelony tiež označil za "spôsob, ako ukázať náklonnosť Katalánsku". Mnohí separatisti to však vnímajú ako provokáciu.