BRUSEL, BRATISLAVA. Interné informácie, ktoré si vymieňajú ministerstvá členských krajín Európskej únie či medzinárodné organizácie, sa dostali do rúk hackerov. Útok, ktorý sa týka aj Slovenska, nesie stopy dávnejších počítačových operácií čínskej hackerskej jednotky.
Únia teraz začína masívny únik vyšetrovať. Hackeri totiž mohli utajené aj dôležité dokumenty sledovať niekoľko rokov.
Majú aj slovenské depeše
Keď sa americký prezident Donald Trump v júli v Helsinkách stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, diplomati summit zhrnuli ako "úspešný – teda aspoň pre Putina". Správa delegácie EÚ v Rusku mala zostať utajená, no spolu s tisíckami iných diplomatických správ ju získali hackeri.
Skopírovali správy zo zabezpečenej siete na otvorenú internetovú stránku, ktorú počas útoku vytvorili. Denník New York Times na to upozornila firma Area 1, ktorá mu poskytla viac ako 1100 depeší.
“Ľudia hovoria o sofistikovaných hackeroch, no na tomto nebolo nič sofistikované.
„
Podobné metódy pritom v minulosti používala elitná hackerská jednotka Čínskej ľudovo-oslobodeneckej armády. V roku 2014 obvinili Spojené štáty túto jednotku z ekonomickej špionáže po tom, ako hackli systémy firiem ako Westinghouse, U. S. Steel či Alcoa.
Hackeri napadli viac ako sto organizácií vrátane ministerstiev v rôznych krajinách, odborových hnutí či OSN. Ukoristený materiál podľa New York Times ukazuje, aký problém mala Európska únia s pochopením toho, čo sa vo svete okolo deje.