PEKING. Úradu biskupa v čínskej podzemnej cirkvi vernej Vatikánu sa vzdali už dvaja duchovní, ktorých vystriedali kňazi podporujúci vládu v Pekingu.
Podľa agentúry AFP o tom informovali čínske štátne médiá, ktoré pripomenuli, že ide o súčasť realizácie dohody medzi Vatikánom a Čínou.
Rozdelená cirkev
Katolíci v Číne sú rozdelení na dva tábory - jedni sa hlásia k štátom podporovanej vlasteneckej cirkvi, zatiaľ čo druhí sú príslušníkmi neoficiálnej, podzemnej cirkvi, oddanej Vatikánu.
Čínska vláda a Vatikán uzavreli v septembri predbežnú dohodu o vymenúvaní biskupov katolíckej cirkvi v Číne.

Agentúra AP označila túto zmluvu za prielom v otázke, ktorá desaťročia poznamenáva vzťahy medzi Vatikánom a Čínou.
Vatikán vtedy súčasne oznámil, že pápež František sa rozhodol schváliť sedem biskupov vymenovaných Pekingom, nie Vatikánom, "s cieľom udržať hlásanie evanjelia v Číne".
Na základe tejto dohody zo svojho úradu odstupuje Čuang Ťien-ťien, biskup juhočínskej diecézy Šan-tchou, ktorého teraz na tomto poste vystrieda Chuang Ping-čang, podpredseda propekinského Vlasteneckého združenia čínskych katolíkov, napísal podľa AFP denník Global Times.
Menovací dekrét Chuangovi minulý týždeň v Číne odovzdala delegácia z Vatikánu, ktorá sa stretla aj s viacerými čínskymi biskupmi.
Podľa odborníka na katolícku cirkev v Číne Anthonyho Lama nie je táto zmena prekvapením, keďže Čuang Ťien-ťien má 88 rokov a už pred viac ako desiatimi rokmi mohol žiadať o odvolanie.
Kánonické právo totiž hovorí, že biskupi by mali podať žiadosť o uvoľnenie z funkcie vo veku 75 rokov.
Pápež ju môže prijať, ale rovnako môže daného biskupa požiadať, aby vo funkcii zotrval, kým sa nenájde vhodný nástupca.
Problém vyriešila dohoda
Dohoda medzi Čínou a Vatikánom tento problém vyriešila, pretože sedem biskupov, ktorí boli predtým Vatikánom exkomunikovaní, boli opäť uvedení do cirkvi.

Chuang bol Vatikánom exkomunikovaný v roku 2011 za to, že bol vysvätený za biskupa bez schválenia pápežom, uviedla AFP.
Chuangov prípad je odlišný od kauzy biskupa podzemnej cirkvi Kuo Si-ťina, ktorého Vatikán minulý týždeň požiadal, aby odstúpil z postu správcu diecézy Fu-ťien v prospech kandidáta tzv. vlasteneckej cirkvi. Kuo bude teraz zastávať funkciu pomocného biskupa.
Kuovo ďalšie pôsobenie v cirkvi bolo hlavným bodom minulotýždňových rokovaní medzi Čínou a Vatikánom.
Vatikán Kua žiadal, aby sa vzdal funkcie, ktorú zastával od roku 2017, a umožnil tak realizáciu dohody medzi Čínou a Vatikánom.
Agentúra AFP pritom pripomína, že tzv. oficiálna - vlastenecká - cirkev v Číne pociťuje nedostatok biskupov a volá po "politicky spoľahlivých" duchovných s "dobrým etnickým pôvodom", napísal v stredu denník Global Times.
Podľa predsedu čínskej biskupskej konferencie Ma Jing-lina je neobsadená takmer polovica z 98 biskupských stolcov.