BUDAPEŠŤ. Protesty Maďarov proti kontroverznej novele zákonníka práce prijatej parlamentom v stredu, ale aj proti novej štruktúre súdov zriadenej vládnym blokom Fidesz-KDNP, pokračovali aj v nedeľu.
Protestu sa zúčastnilo vyše 10.000 ľudí.
O 15.00 h SEČ sa začali tisíce demonštrantov zhromažďovať na budapeštianskom Námestí hrdinov, odkiaľ mali namierené na Kossuthovo námestie pred parlament, informoval spravodajský server szmo.hu.
Šťastné Vianoce pán premiér!
K protestnému pochodu, ktorý zorganizovala občianska iniciatíva sa pridal aj Maďarský zväz odborárov (MSZSZ). Organizátori ho nazvali "Šťastné Vianoce pán premiér!"

Organizátori vyzvali účastníkov, aby si doniesli maďarské vlajky a vlajky Európskej únie, a aby zachovali pokojný priebeh zhromaždenia.
Opozičné strany vyzvali rezort vnútra, aby polícia izolovala provokatérov, ktorí by podľa nich mohli narušiť pokojnú demonštráciu.
Ministerstvo vnútra vydalo vyhlásenie v ktorom kritizovalo opozičných politikov za to, že pri predchádzajúcich demonštráciách v stredu, vo štvrtok a v piatok priamo provokovali policajtov, ale aj za to, že výtržníkom nezabránili v ich konaní.
V uliciach hlavného mesta sú stovky policajtov, najmä v okolí sídla vládnej strany Fidesz na Lendvayho ulici.
Televízia klame!
Po oficiálnom ukončení protivládnej demonštrácie v Budapešti, na ktorej sa v nedeľu večer zúčastnilo vyše 10.000 ľudí, sa veľká časť protestujúcich rozhodla vydať na pochod k budove Fondu na podporu poskytovateľov mediálnych služieb a správy majetku (MTVA), ktorá zastrešuje činnosť verejnoprávnych médií, informoval spravodajský server Hvg.hu.
Prítomní opoziční parlamentní poslanci vošli do budovy s požiadavkou, aby v živom vysielaní televízie mohli prečítať petíciu demonštrantov.
Protestujúci na ulici skandovali: "Televízia klame!" "Zobuďte sa!", "Špinavý Fidesz!", "Orbán zmizni!" a ďalšie heslá. Agresívnejší účastníci vyzývali na obsadenie televízie. Zhromaždenie streamovalo niekoľko opozičných a nezávislých médií.
Budovu MTVA chránil kordón policajtov zásahovej jednotky.
Pochod viedli predseda mimoparlamentnej strany Momentum András Fekete-Győr a nezávislý poslanec Ákos Hadházy s transparentom odmietajúcim propagandistickä mašinériu vlády premiéra Viktora Orbána.
Polícia úplne uzatvorila Margitin most.
Cestou protestujúci strhávali plagáty, ktorými kabinet vyzýva občanov na vyplnenie ďalšieho vládneho dotazníka. Polícia voči týmto ľuďom zasiahla.
Polícia zatiaľ zadržala dvoch ľudí. Jeden z nich sa správal agresívne voči demonštrantom a napadol aj policajta. U druhého muža policajti našli teleskopický obušok a obranný plynový sprej.
Demonštrácie sa konali aj v niektorých ďalších mestách Maďarska vrátane Miškovca.
Malá agresívna menšina a Soros
Minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió v nedeľu uviedol, že nejde o skutočnú spoločenskú nespokojnosť, a že v uliciach protestuje iba "malá skupina agresívnej menšiny".
Medzi protestujúcimi podľa jeho vyjadrenia je mnoho ľudí "vydržiavaných americkým finančníkom Georgeom Sorosom".
Gulyás ku kritizovanej obnove systému správnych súdov povedal, že je to splatenie dlžoby zmeny režimu, pretože správne súdy zrušila v roku 1949 vláda komunistickej štátostrany.
V piatok večer pochodovalo niekoľko tisíc demonštrantov s maďarskými vlajkami a vlajkami EÚ skandujúc protivládne heslá.
Pochod smeroval cez Most slobody na budínsku stranu Dunaja a Alžbetiným mostom späť do Pešti.
Pri protivládnych demonštráciách v budapeštianskych uliciach v stredu a vo štvrtok zadržala maďarská polícia celkovo 51 demonštrantov.
V stredu bolo zranených deväť a vo štvrtok päť policajtov. Protestujúci poškodili osem vozidiel používaných políciou.