LONDÝN. Väčšina členov britskej vlády považuje brexitovú dohodu premiérky Theresa Mayovej za mŕtvu a otvorene diskutuje o ďalších možnostiach, vrátane nového referenda.
Informoval to dnes britský denník The Times s odvolaním sa na svoje zdroje.
Väčšina ministrov podľa denníka dospela k názoru, že parlament by dohodnutý text o podmienkach odchode krajiny z Európskej únie aj tak neschválil.
Britský minister zahraničia Jeremy Hunt však v sobotu rozhlasovej stanici BBC povedal, že Dolná snemovňa by brexitovú dohodu mohla podporiť, ak by získala od EÚ ďalšie záruky týkajúce sa najproblematickejšieho bodu, ktorým je takzvaná írska poistka.
Tri tábory aj neriadený brexit
The Times dodávajú, že kabinet je v otázke ďalšieho postupu rozdelený na tri tábory.

Prvá skupina, v ktorej sú napríklad ministerka práce Amber Ruddová alebo minister financií Philip Hammond, sa "neochotne prikláňa k druhému referendu, ak by všetky iné možnosti boli vyčerpané".
Druhý tábor, v ktorom sú okrem iného minister životného prostredia Michael Gove alebo minister vnútra Sajid Javid, podľa denníka odmieta vyhliadku brexitu podľa dohody, ale je stále za to, aby krajina blok opustila.
Gove je zrejme zástancom "mäkkého" brexitu a iných vzťahov s EÚ v nórskom štýle, píše The Times. Tretia skupina, ktorej súčasťou je napríklad Hunt, je proti spomínaným krokom a je ochotná riskovať takzvaný neriadený brexit.
Čaká, že Únia ustúpi
Podľa Hunta ale európska dvadsaťsedmička pravdepodobne urobí ústupky, aby sa vyhla tomu, že Spojené kráľovstvo odíde v marci 2019 z bloku bez dohody.
Možnosť neriadeného brexitu, ktorý si ani jedna strana nepraje kvôli negatívnym hospodárskym dôsledkom, však podľa Hunta stále nie je vylúčená.
"Keď sa prach usadí, jediným spôsobom, ako sa dostať cez (britský) parlament, je verzia dohody, ktorú vláda vyrokuje," uviedol Hunt.
Mayovej kabinet tento týždeň v pondelok v očakávaní fiaska na poslednú chvíľu odložil hlasovanie Dolnej snemovne o dohode plánovanej na utorok.
Mayová v tejto súvislosti uznala, že dokument by skeptickým parlamentom neprešiel.
Hlavným sporným bodom je takzvaná írska poistka, ktorej zmyslom je zachovanie hladkého colného režimu na hranici medzi Írskom a britským Severným Írskom.
Jej kritici tvrdia, že by toto záložné riešenie pripútalo Britániu k EÚ na neobmedzene dlhú dobu.