BRUSEL, BRATISLAVA. Keď český premiér Andrej Babiš vo štvrtok prichádzal na summit európskych lídrov, tváril sa sebavedomo.
Výhrady Európskej komisie k tomu, že jeho Agrofert poberá obrovské dotácie a on sám je na čele vlády, sú podľa neho len pokračovaním „politiky Antibabiš“ z domácej pôdy.

„Keď naša opozícia neuspela s kampaňou proti mne v Česku, preniesla to do Európskeho parlamentu,“ povedal Babiš v súvislosti s hlasovaním europoslancov o rezolúcii, ktorá kritizuje jeho konflikt záujmov.
„Musím sa smiať, keď niektorí europoslanci hovoria, že to poškodzuje meno Českej republiky. Oni poškodzujú meno Českej republiky.“
Faktom však je, že už niekoľko dní si európske médiá všímajú situáciu v Česku, kde najväčším prijímateľom dotácií je poľnohospodársky konglomerát, ktorý patrí premiérovi.
Babiš síce Agrofert presunul do zvereneckého fondu, no ten kontroluje aj jeho rodina a všetky zisky nakoniec aj tak končia na jeho účte. A jeho hlavná kritička v europarlamente nepochádza z Česka, ale z Nemecka.
Prvýkrát zaznieva konkrétne meno
Európske pravidlá nepripúšťajú, aby na dotáciách zarábal vplyvný politik v dotknutej krajine, Európska komisia preto tento týždeň zastavila dotácie určené pre Agrofert. Len minulý rok dostal Agrofert na dotáciách viac ako 80 mililiónov eur.
Britský denníkGuardian v tomto kontexte zdôrazňuje, že vôbec prvýkrát sa kritika sústreďuje priamo na lídra. Keď Brusel kritizoval Poľsko či Maďarsko, išlo o kritiku vlády, nie o kritiku Jaroslawa Kaczynského či Viktora Orbána.
Na problémy s konfliktom záujmov upozorňovala už správa Európskej komisie, ktorú pred dvoma týždňami zverejnil Guardian.