BRUSEL. Český premiér Andrej Babiš bude presadzovať, aby mala Británia po vystúpení z EÚ výsadné postavenie, zodpovedajúce zhruba jej terajšiemu postaveniu v rámci Únie.
Babiš to povedal vo štvrtok po príchode na prvý deň zasadnutia Európskej rady v Bruseli.
Britániu považuje za spojenca
"Je to pre nás strategický partner, pracuje tam 50.000 našich občanov, 80.000 našich občanov tam žije. Vyvážame tam automobily a ďalšie tovary," pokračoval po príchode na decembrový summit EÚ.
Česká vláda sa podľa jeho slov aktuálne pripravuje aj na verziu vystúpenia Británie z Európskej únie bez dohody.

Opatrenia pre takúto verziu budúcich vzťahov bude mať Babišova vláda "pripravené v šuplíku", aby bolo možné prijať v parlamente príslušné opatrenia a vstúpiť do ďalších vyjednávaní.
On sám však Britániu považuje za spojenca a bude presadzovať zachovanie aktuálneho vzťahu.
"Británia bola vždy náš spojenec i v rámci pôsobenia v rámci EÚ, a preto si tento vzťah chceme zachovať. Zatiaľ tam nie sme, ale budeme pripravení, aby sme mohli okamžite reagovať," dodal.
Posúdenie najnovšej situácie
Predseda Európskej rady Donald Tusk v stredajšom pozývacom liste pred summitom zdôraznil, že vzhľadom na vážnosť situácie v Spojenom kráľovstve bude dôležité vypočuť si posúdenie najnovšej situácie od britskej premiérky Theresy Mayovej.

Následne sa lídri po pracovnej večeri stretnú vo formáte EÚ27. V neprítomnosti Mayovej prerokujú túto záležitosť a prijmú príslušné závery. Podľa Tuskových slov "sa čas kráti" a preto treba na najvyššej úrovni prediskutovať stav príprav na scenár tzv. brexitu bez politickej dohody.
Premiérka Mayová bude v stredu chcieť od Bruselu záruky, že tzv. írska poistka po uplynutí prechodného obdobia, ktorá nastúpi v prípade, ak nebude s Britániou uzavretá obchodná dohoda, nepotrvá večne.
Český premiér Babiš bol však v otázke ďalších záruk, prípadných ústupkov Únie či zmeny jej pozície skeptický. "Uvidíme, s čím príde pani premiérka (Mayová)," uzavrel.