BRUSEL. Lídri Európskej únie sú pripravení pomôcť britskej premiérke Therese Mayovej tak, ako to len pôjde, otvorenie dohody či nejaké zmeny v nej a opätovné vyrokovávanie vylučujú.
Zhodli sa na tom pred posledným tohtoročným zasadnutím Európskej rady v Bruseli.
Mayová: Najlepšia cesta je schváliť dohodu
Podľa holandského premiéra Marka Rutteho je summit aj o tom, aby sa podarilo demystifikovať dohodu o odchode Veľkej Británie z EÚ, hlavne pokiaľ ide o otázku tzv. backstopu.
Backstop v princípe znamená, že ak sa do konca prechodného obdobia nepodarí vyriešiť obchodnú dohodu s Londýnom, Severné Írsko by ostalo v colnej únii, aby sa nenarušila hranica s Írskom. S tým majú problém zástancovia brexitu.
Pred zasadnutím pre médiá prehovorila aj samotná britská premiérka, ktorá len v stredu prežila hlasovanie o dôvere vo svojej strane pomerom hlasov 200:117.
„Včerajšok bol náročný a som vďačná za značnú podporu kolegov, ale zároveň vnímam obavy kolegov, ktorí cítili, že ma nemôžu podporiť,“ povedala Mayová s tým, že rozumie obavám, pokiaľ ide o backstop.
„Viem, že aj európska dvadsaťsedmička bude hovoriť o plánoch v prípade odchodu bez dohody, tak ako aj náš parlament. Ale najlepšia cesta je schváliť dohodu,“ povedala šéfka britskej vlády.
Zároveň potvrdila, že hoci by „milovala“ viesť konzervatívcov do volieb v roku 2022, vníma, že jej poslanci chcú nového lídra. Priznala, že pokiaľ ide o brexit, neočakáva, že dnes sa všetko vyrieši a nastane prielom.

Ochota pomôcť Mayovej
Britská premiérka prišla pred novinárov v momente, keď sa s nimi zhováral luxemburský premiér Xavier Bettel. Po vrúcnom zvítaní aj pre Mayovú potvrdil slová, ktoré povedal novinárom.

„Chceme pomôcť, naozaj jej chceme pomôcť,“ povedal Bettel.
Zdôraznil ale, že v dohode, ktorú lídri EÚ schválili 25. novembra, nebudú žiadne zmeny. Priznal, že EÚ27 musí byť pripravená na všetko a on osobne by preferoval druhé referendum pred odchodom bez dohody.
Slovami chvály na adresu britskej premiérky nešetril Rutte. „Mám pre ňu obrovský rešpekt, obdivujem ju za to, ako rokovania zvláda,“ povedal a ako príklad dodal, že keď sa vo Westminsteri posmievali labouristickí poslanci Mayovej, nebolo to od nich veľmi gentlemenské.
Nemenná dohoda
Zároveň ale prízvukoval, že dohodu nie je možné otvoriť. „To je fakt,“ dodal s tým, že Veľká Británia sa rozhodla opustiť Úniu a nakresliť červené čiary, ktoré vyrokovaná dohoda rešpektuje.
Jeho dánsky kolega Lars Rasmussen je vo štvrtok pripravený vypočuť si britskú premiérku a byť konštruktívnym hráčom. Backstop by sa podľa neho nikdy nemal spustiť, ale je to záruka, ktorú potrebujeme.
„Chceme s nimi uzavrieť dohodu pred vypršaním prechodného obdobia,“ dodal.
Odchod bez dohody by bol zlý pre každého. „Bol by to problém pre Veľkú Britániu a malo by to negatívny efekt aj na ostatných,“ dodal.
S podobným názorom vystúpil aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Ten pripustil, že existuje priestor na "lepšiu interpretáciu" dohody o vystúpení Británie z EÚ, ale dohoda z 25. novembra už nebude nanovo prerokovaná.
Podľa jeho slov britská premiérka Theresa Mayová chápe, že "nedôjde k žiadnemu novému rokovaniu ohľadom dohody o brexite", zároveň však vyjadril možnosť, že ostatných 27 členských krajín Únie na summite v Bruseli ukáže istú pripravenosť, aby lepšie vysvetlili, ako majú vyzerať budúce vzťahy medzi EÚ a Britániou.
Merkelová: Mayová nesmie veľký kompromis
Nemecká kancelárka Angela Merkelová tiež potvrdila, že hlavy vlád a štátov EÚ nezmenia dohodu o brexite, môžu však premiérke Mayovej poskytnúť "dodatočné záruky".
Merkelová priznala, že privítala správu, že britská premiérka v stredu večer uspela v hlasovaní o dôvere v rámci jej politickej strany. Zároveň však odkázala, že Mayová nesmie očakávať nejaký "príliš veľký kompromis" zo strany ostatných členov EÚ, lebo tzv. rozvodovú dohodu s Britániou považuje za "veľmi dobre dohodnutú".
Zároveň potvrdila, že Únia si chce zachovať veľmi dobré vzťahy s Britániou aj po jej odchode zo spoločného bloku.

Vo štvrtok a v piatok sa koná zasadnutie Európskej rady v Bruseli. Témami mali pôvodne byť viacročný finančný rámec po roku 2020, migrácia, jednotný trh a vonkajšie vzťahy.
Mayová však tento týždeň odložila hlasovanie o brexite na koniec januára, keďže jej dohoda nemala podporu v parlamente, dokonca ani medzi svojimi poslancami. Brexit sa tak opäť dostal na stôl európskej dvadsaťsedmičky.