Buzzcocks boli ako hnutie, ktoré bolo pripravené vzlietnuť. S pomocou frontmana Petea Shelleyho (17. apríl 1955 – 6. 12. 2018) sa im podarilo preraziť na punkovej scéne.
Líder britskej punkovej skupiny Buzzcocks zomrel vo svojom dome v Talinne vo veku 63 rokov. Príčinou smrti bol infarkt, informoval o tom jeho brat Gary John Mcneish na sociálnej sieti Facebook.
Revolúcia punku
Shelley založil Buzzcocks so spevákom Howardom Devotom v roku 1975. Kapela bola súčasťou punkovej revolúcie v Británii v 70. rokoch. V tom čase sa na hudobnej scéne objavili aj The Clash a Sex Pistols.
Vďaka piesni Ever Fallen in Love (With Someone You Shouldn’t’ve), ktorej text napísal Shelley, sa Buzzcocks stali známymi aj mimo Anglicka. V roku 1981 sa po vydaní troch albumov rozpadli, pretože Shelley sa rozhodol pre sólo kariéru.
Vydal šesť albumov vrátane kontroverzného Homosapien. Pieseň s rovnakým názvom stanica BBC v tom čase zakázala, pretože spevák v texte odkazoval na pohlavný styk homosexuálov.
Britský spevák a textár sa nebál otvorene hovoriť o svojej bisexualite, ktorú previedol do svojich piesní.
„Ľudia si myslia, že to bolo ’tvrdé’, rozhnevané a násilné, no v skutočnosti to bolo o ľuďoch, ktorí si užívali sami seba a robili určité veci,“ prehovoril otvorene pre hudobný web Pitchfork.
Iný druh zabávača
Po odčlenení zo skupiny spomalil tempo svojich sólových albumov a viac sa priblížil k rockovému mainstreamu, no od roku 1989 začal opätovne vystupovať so svojou kapelou.
Rozhodol sa tak po tom, čo skupina Fine Young Cannibals prerobila ich najznámejšiu skladbu a stal sa z nej hit. Svoj deviaty album The Way tak vydali v roku 2014.
„Peetova hudba inšpirovala generácie hudobníkov po celé desaťročia. S kapelou, ale aj ako sólový spevák, si získal pozornosť hudobného priemyslu a fanúšikov po celom svete,“ vyjadrili sa k jeho úmrtiu ostatní členovia kapely.
Hrou na gitare sa často odvolával na zraniteľnosť lásky a sebauvedomenie.
„Schopnosť hrať ma nezaujíma. Hudobník je ako keby iný druh zabávača. Existuje veľa hudobníkov, ktorých rád sledujem, pretože ma bavia, ale ja taký nechcem byť. Ide o nečestnosť, ktorej sa punk snaží zbaviť. Nepredstieraš, že si niečím, čím naozaj nie si. Si to proste ty. Punk je umenie akcie. Je o rozhodnutí niečo urobiť, ísť a robiť to ďalej,“ povedal Shelley v roku 2006 pre Guardian.
Zvučka pre Tour de France
Jeden z najvplyvnejších a najplodnejších britských textárov zložil tematickú hudbu pre úvod do Tour de France a používala sa od konca osemdesiatych rokov do polovice deväťdesiatych.
Rocková kapela Nirvana na svojom poslednom turné v roku 1994 vybrala Buzzcocks, aby otvorili šou v Európskej aréne. Kapela vystúpila aj na Slovensku v bratislavskom klube MMC v roku 2013.
Shelleyho pôvodné meno bolo Peter Campbell McNeish a narodil sa v meste Leigh v Anglicku. Absolvoval Boltonský technologický inštitút blízko Manchestru.
K hudbe ho priviedol jeho spolužiak Howard Trafford. Hľadal hudobníkov, ktorí by na gitare vedeli zahrať sedemnásťminútovú dvojakordovú skladbu Sister Ray. Shelley neváhal a prihlásil sa.
Spolu so svojou kapelou ovplyvnil chod britskej punkovej scény a priniesol nezabudnuteľné piesne. Na twitteri mu vzdal úctu aj autor sci-fi a fantasy kníh Neil Gaiman. „Časť mojej mladosti zomrela spolu s ním.“