LONDÝN. Britskej premiérke Therese Mayovej, ktorá pre brexitovú dohodu s Európskou úniou čelí doma tvrdej kritike, hrozí pád.
Poslanci z jej Konzervatívnej strany zahájili proces, v ktorom chcú Mayovej vysloviť nedôveru ako líderke strany.
To by v konečnom dôsledku mohlo znamenať aj koniec jej vlády, ale napríklad The Guardian pripúšťa ako možnosť len výmenu na pozícii premiéra.
Hlasovanie sa podľa agentúry Reuters uskutoční ešte v stredu medzi 18:00 a 20:00 miestneho času (19:00 a 21:00 SEČ, pozn.)
Hlasovanie o dôvere
Graham Brady, predseda vplyvného konzervatívneho klubu v Dolnej snemovni, ktorý je známy pod názvom Výbor 1922, oznámil, že už dostal potrebný počet listov od nespokojných konzervatívnych poslancov.
Aby bol proces vyslovenia nedôvery Mayovej ako líderke strany spustený, je potrebný súhlas najmenej 48 z 315 konzervatívnych poslancov.

"Hranica 15 percent členov Konzervatívnej strany v parlamente bola presiahnutá. V súlade s pravidlami sa bude v stredu 12. decembra konať hlasovanie medzi 18:00 a 20:00 (miestneho času) v zasadačke výboru číslo 14 v Dolnej snemovni," uviedol vo vyhlásení Graham Brady.
Odovzdané hlasy sa podľa neho okamžite zrátajú a výsledok bude oznámený ešte v stredu vo večerných hodinách.
Brady vyhlásil, že Mayová sa aktuálnemu vývoju nemôže čudovať. Dodal, že listy od poslancov dostal v utorok a ešte v ten deň večer s premiérkou telefonoval.
Mayová má podľa jeho slov o 18:00 SEČ prehovoriť k poslancom jeho klubu.
Mayová je pripravená bojovať
Britská premiérka odstúpiť odmieta a je pripravená bojovať o udržanie dôvery poslancov vo svojej strane.
"Som pripravená dokončiť začatú prácu," povedala v súvislosti s brexitom.

Dohodu o odchode Británie z Únie považuje za správnu a za splnenie vôle britských občanov vyjadrenej v referende.
Premiérka vyzvala Konzervatívnu stranu k jednote a umiernenosti, lebo strana má povinnosť pracovať v prospech krajiny a splniť výsledok referenda, v ktorom Briti v júni 2016 hlasovali za odchod z Únie.
Stranícke spory a nejednota podľa Mayovej iba nahrávajú šéfovi opozičných labouristov Jeremymu Corbynovi.
"Zmena vedenia by ohrozila našu budúcnosť. Slúžim národnému záujmu, dohoda o brexite je na dosah," povedala Mayová.
Rovnako varovala, že pokiaľ o dôveru ako stranícka šéfka príde, bude to znamenať hľadanie nového vodcu, odklad brexitu a ohrozenie budúcnosti krajiny.
V krátkom vyhlásení pred svojim úradom v Downing Street v stredu Mayová povedala, že ruší svoju stredajšiu plánovanú cestu do Dublinu, na ktorej mala o brexite hovoriť s premiérom Leom Varadkarom.
Loading
...
Kritika opozície
Opozícia rozhodnutie Mayovej kritizovala. Podľa jedného z predákov labouristov Iana Laveryho slabosť premiérky "úplne paralyzovala vládu v dobe, ktorá je pre krajinu kritická".
"Nedopečená brexitová dohoda nemá podporu kabinetu, strany, poslancov ani krajiny," napísal Lavery vo vyhlásení.
Najmenej 174 konzervatívnych poslancov už podľa BBC naznačilo, že Mayovú pri hlasovaní podporia.
Podľa agentúry Reuters bude večer hlasovať 315 poslancov a Mayovej stačí k jej zotrvaniu vo funkcii podpora od 158 z nich.
Loading
...
"Myslím si, že by bolo chybou teraz voliť nového vodcu," napísala napríklad na twitteri poslankyňa Elizabeth Trussová.
"Premiérku dnes večer podporím. V hre je národný záujem, nejde tu o osobnosti," povedal ďalší poslanec Steve Brine.
Naopak vplyvný poslanec Jacov Rees-Moog, ktorý sa vyslovil za hlasovanie o nedôvere Mayovej už pred niekoľkými týždňami napísal, že "krajina potrebuje nového vodcu a je načase, aby pani Mayová odišla".
Pozíciu si môže posilniť
Pokiaľ Mayová dôveru nezíska, bude pre ňu neudržateľné ďalej zastávať úrad premiérky.

Ak však hlasovanie ustojí, bude to podľa analytikov znamenať posilnenie jej pozície.
Na základe súčasných pravidiel by konzervatívci v takom prípade nemohli hlasovanie o nedôvere zopakovať počas nasledujúcich dvanástich mesiacov.
Britský minister spravodlivosti David Gauke vyhlásil, že pokiaľ Mayová skončí, bude nutné odchod Británie z Európskej únie odložiť.
Odluka sa riadi článkom 50 lisabonskej zmluvy o fungovaní EÚ a podľa verdiktu Súdneho dvora EÚ môže Británia jednostranne brexit odvolať, prípadne ho po zhode s ďalšími štátmi Únie odložiť.
Mayovú už podporilo viacero ministrov a poslancov, napríklad minister životného prostredia Michael Gove, Gauke či minister obchodu Greg Clark.
Hlasovanie o brexite odložila
Theresa Mayová v pondelok odložila hlasovanie britského parlamentu o predbežnej dohode o brexite, ktoré bolo naplánované na 11. decembra.
Vzhľadom na to, že voči dohode existuje silný odpor naprieč politickým spektrom, sa obávala, že by ju členovia Dolnej snemovne v súčasnej podobe odmietli.
Dosiahnutá dohoda sa nepozdáva zástancom tvrdého brexitu ani tým, ktorí v referende z roku 2016 hlasovali za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ.