PARÍŽ, BRATISLAVA. Keď sa Emmanuel Macron v pondelok prihováral Francúzom, nebol to ten sebavedomý a často velikášsky prezident posledných mesiacov. "Možno som niekoho svojimi slovami aj urazil," priznal štyridsaťročný prezident, ktorý pred rokom a pol ovládol krajinu so svojím hnutím En Marche!

Teraz prežíva najťažšie časy svojho vládnutia. V sobotu Paríž zažil už štvrtý týždeň násilných protestov, po celej krajine vychádzajú do ulíc ľudia v žltých reflexných vestách a žiadajú sociálne reformy.
Protesty vyvolalo avizované zvyšovanie spotrebnej dane na palivo, od ktorého vláda ustúpila. Postupne sa zmenili na viac ako stotisícovú skupinu ľudí, ktorí žiadajú výrazné sociálne reformy.
Ďalšie opatrenia preto Macron predstavil v pondelňajšom prejave. Minimálne mzda sa zvýši o sto eur, zruší sa plánovaná daň na dôchodky do výšky dvetisíc eur a príplatky za nadčasy sa nebudú zdaňovať.
Všetko, čo bude potrebné
"Chceme Francúzsko, kde si každý môže prácou zabezpečiť dôstojný život, v tomto sme sa dopredu posúvali príliš pomaly. Žiadam preto vládu a parlament, aby urobili všetko, čo bude potrebné," povedal Macron v prejave z Elyzejského paláca.
Podľa analytikov tieto zmeny znamenajú zásadnú zmenu politiku pre lídra, ktorého prezývali "prezidentom bohatých". Nejde len o obsah prejavu, ktorý vraj znamená posun z politického stredu doľava, ale aj o fakt, že tentoraz si zvolil nevýrazné čierne sako a niekedy až kajúcny tón prejavu.
"Toto je dôležité, lebo Macrona mnohí Francúzi vnímali ako niekoho, komu chýba empatia,"hovorí pre France 24 Bruno Cautres, politológ z prestížnej univerzity Sciences Po.