BRUSEL, BRATISLAVA. Z krokov a slov európskych úradníkov a diplomatov je čoraz jasnejšie, že o brexite sa im už rozprávať nechce. Lídri členských štátov Európskej únie podpísali dohodu o britskom odchode koncom novembra, v decembri mal byť rad na britskom parlamente.
A predsa sa britská premiérka Theresa Mayová v utorok vracia na kontinent. Tentoraz ako tak trochu nepozvaný a nechcený hosť.Naplánované hlasovanie o dohode v britskom parlamente premiérka totiž zrušila, pretože hrozilo, že dohodu jej neschvália.
„Na Európsku radu prichádza prekvapujúci hosť, ktorým je brexit,“povedal v utorok predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v prejave pred Európskym parlamentom.
„Som prekvapený, pretože 25. novembra sme spolu s vládou Veľkej Británie dosiahli dohodu. Je to jediná možná dohoda, takže neexistuje priestor na jej prerokovanie," zdôraznil.
Ako pomôcť Británii dohodu prijať
Mayová sa v utorok stretla s holandským premiérom Markom Ruttem a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Vrcholom jej cesty by mal byť štvrtkový summit lídrov štátov Únie, ktorý zvolal predseda Európskej rady Donald Tusk.

Na ňom sa bude okrem iného hovoriť aj o tom, ako je Únia pripravená na britský odchod bez osobitnej dohody, čo hrozí v prípade, že by Mayová dohodu nakoniec u poslancov nepresadila. Zásadné zmeny v dokumentoch však na pláne nie sú.
„Nebudeme znovu rokovať o dohode ani o írskej poistke,“ napísal Tusk na twitteri o súčasti dohody, ktorá ma zabrániť vytvoreniu pevnej hranice medzi Írskom a Severným Írskom. „Sme však pripravení hovoriť o tom, ako zabezpečiť, aby Británia dohodu prijala.“
Loading
...
V tomto Mayová zatiaľ neuspela. Po utorkovom zrušení hlasovania zatiaľ jej vláda neoznámila nový termín, no podľa zákona o britskom odchode sa hlasovať musí do 21. januára.
Kritikom Mayovej dohody sa nepáči podmienka, podľa ktorej, ak nevznikne do decembra 2020 dohoda o tom, ako zabezpečiť otvorenú hranicu medzi Írskom a Severným Írskom, ostane táto britská provincia naďalej súčasťou európskeho spoločného trhu.