LONDÝN, BRATISLAVA. Každý deň rokovania ho slávnostne prinesú do stredu rokovacej sály. Medzi vládnu väčšinu a opozíciu, parlamentné žezlo totiž symbolizuje kráľovskú korunu.
A keď nie je v sále, parlament nemôže podľa britských zvyklostí schváliť žiadny zákon, takže nemá zmysel, aby ani zasadal.
Máločo na krátkom videu symbolizuje chaos britského politického systému, keď vláda nevie presadiť dohodu o odchode z Európskej únie, tak ako moment z pondelka.
Počas diskusie po tom, ako premiérka Theresa Mayová oznámila, že v utorok sa o dohode hlasovať nebude, sa zdvihol labouristický poslanec Lloyd Russel-Moyle a žezlo zodvihol. Vydal sa ním na cestu z miestnosti, kde ho zastavili a on žezlo odovzdal.
Napriek tomu, že v britskom parlamente sú zvyknutí na rôzne emocionálne prejavy, toto gesto sa stretlo s výkrikmi ako „Hanba!“. Russela-Moyla nakoniec vykázali z miestnosti.
Musí odísť, alebo ho vyvedú
Keď poslanec najprv odmietal odísť, predseda parlamentu John Bercow trval na pôvodnom rozhodnutí. „Nie, nie, musí odísť, alebo ho vyvedú. Mal by odísť,“ povedal. Poslanec poslúchol.

„Gesto zodvihnutia žezlo a jeho odnesenia malo symbolizovať, že parlament sa už ani nesnaží vládnuť,“ povedal potom Russel-Moyle novinárom.
„Mal som pocit, že parlament sa vzdal svojho suverénneho práva poriadne vládnuť.“
Dodal, že ďalší krok nemal premyslený, preto žezlo bez odporu odovzdal. „Nemal som v pláne zápasiť oň s niekým s veľkým mečom na boku,“dodal podľa Guardianu.
Tradícia prítomnosti kráľovského žezla na zasadnutiach parlamentu siaha ešte do 13. storočia, to súčasné pochádza zo 17. storočia, vyrobili ho zrejme pre kráľa Karola II.
Naposledy sa ho z poslancov dotkol v roku 2009 labourista John McDonnel, urobil tak na protest proti plánovanému rozširovaniu letiska Heathrow. Z parlamentu ho vylúčili na päť dní.
BBC protest neukázala

Pondelňajší incident sa neobjavil na oficiálnych záberoch z parlamentu, ktoré vytvára verejnoprávna BBC.
Tá má totiž pravidlá, podľa ktorej nezobrazuje protesty na parlamentnej pôde.
Napriek tomu zábery neskôr na twitteri zverejnili novinári BBC a veľmi rýchlo sa stali virálnymi.
Nepáči sa to však zástupcom parlamentu, ktorí sa obávajú, že to povzbudí aj ďalších politikov, aby takéto protesty opakovali, dodáva Guardian.