Bukurešť 25. januára (TASR) - Hlboké znepokojenie nad vývojom v susednom Moldavsku vyjadrilo dnes v Bukurešti rumunské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré netajilo obavy z možnej eskalácie situácie.
Už pred desiatimi dňami vyjadril rumunský prezident Ion Iliescu obavy z vývoja v Moldavsku, kde pretrvávajú protesty proti údajnej rusifikácii krajiny.
Moldavského veľvyslanca v Rumunsku povolali medzičasom na ministerstvo zahraničných vecí v Bukurešti v súvislosti s výrokmi istého moldavského politika o podpore Rumunska pre "fašistické a extrémistické" protestné hnutie. Podľa slov Viktora Stepaniuka, šéfa parlamentnej frakcie v Moldavsku vládnucich, prorusky orientovaných komunistov, spomínaná podpora narúša bilaterálne vzťahy.
Proti zavedeniu ruštiny ako povinného predmetu na moldavských školách a druhého štátneho jazyka protestujú už viac ako týždeň tisícky ľudí na podnet istej opozičnej strany. Kresťanskodemokratickú ľudovú stranu, ktorá protestné akcie organizovala, medzičasom na mesiac postavili mimo zákon a troch jej poslancov zbavili imunity so zdôvodnením, že protestné akcie neboli povolené.
Rumunská vláda v uplynulých dňoch opakovane kritizovala Kišiňov, že bráni etnickým Rumunom, aby sa hlásili k vlastnému jazyku a kultúre. Premiér Adrian Nastase nedávno v súkromnom liste zablahoželal predsedovi opozičnej moldavskej strany Iuriemu Roscovi k protestom "ako Rumun Rumunovi".
Veľká časť dnešného Moldavska bola do roku 1940 súčasťou Rumunska. Až 64 percent obyvateľstva tejto niekdajšej sovietskej zväzovej republiky tvoria z pohľadu Bukurešti etnickí Rumuni, informovala agentúra DPA.
3 20 le ed