PRIŠTINA. Premiér Kosova vyhlásil, že armáda, ktorou krajina bude čoskoro disponovať, prispeje k svetovému mieru.
Poslanci plánujú v piatok hlasovať o troch zákonoch, vďaka ktorým pretransformujú súčasné národné bezpečnostné sily na regulárnu armádu.
Srbsko sa obáva problémov

Ako uvádza agentúra AP, 120-členný parlament zákony zrejme bez problémov prijme.
Premiér Ramuš Haradinaj v pondelok povedal, že armáda z Kosova spraví "nielen príjemcu, ale aj poskytovateľa mieru".
Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008.
Srbsko samostatnosť Kosova nikdy neuznalo a tamojší prezident vyhlásil, že kosovská armáda naruší stabilitu a mier v regióne.
Situáciu na Balkáne riešili aj v Bruseli
Ministri zahraničných vecí členských krajín Únie sa v pondelok v Bruseli venovali v rámci hodnotenia situácie na západnom Balkáne povolebnej situácii v Bosne a Hercegovine, vzťahom medzi Belehradom a Prištinou, ako aj možnosťou otvorenia prístupových rokovaní s Macedónskom a Albánskom.
Pre TASR to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.
Lajčák po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci pripomenul, že po tom, ako sa európski diplomati v novembri venovali iba Bosne a Hercegovine, teraz sa ich pozornosť upriamila na daný región ako celok.
Snahy Kosova sú v rozpore s pravidlami
"Zdôraznili sme kľúčovú a nezastupiteľnú úlohu EÚ pri transformácií tohto regiónu," spresnil minister a dodal, že je nevyhnutné, aby všetky krajiny západného Balkánu pokračovali v nastolenom reformnom procese.
Podľa jeho slov poukázali viaceré členské krajiny EÚ na to, že aktivity kosovskej vlády nie sú v súlade s medzinárodnými pravidlami.
V rozpore s platnými dohodami je napríklad zavedenie stopercentnej dane na tovar zo Srbska či Bosny a Hercegoviny a tiež snaha Prištiny vytvoriť kosovskú armádu.
Na otázku, aký je postoj EÚ k uvedeným krokom Prištiny, Lajčák odpovedal, že Brusel má konkrétne výhrady.
"V tej prvej veci sa vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Federica Mogheriniová a eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn jednoznačne vyjadrili, že daň treba okamžite odvolať, pretože nemá opodstatnenie," uviedol.
Čo sa týka vytvorenia kosovskej armády, to podľa Lajčáka patrí skôr do kompetencií NATO.
Zároveň však pripomenul, že EÚ má aj v tomto jasné stanovisko, že takéto záležitosti musia prebiehať len v súlade s ústavou a zákonmi a musia mať tiež podporu medzinárodných spojencov, čo v tejto chvíli Kosovo nemá.