BRUSEL. Európska únia a jej členské krajiny chcú po novembrovom incidente v Kerčskom prielive výraznejšie ekonomicky podporiť ukrajinské regióny postihnuté komplikáciami, ktoré ruská strana vyvoláva v doprave do ukrajinských prístavov v Azovskom mori.
Po pondelňajšej schôdzke ministrov zahraničných vecí krajín Únie to novinárom povedala šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.
Dva dôležité prístavy v Azovskom mori odrezali
Ministri zahraničia európskej dvadsaťosmičky v pondelok hovorili priamo so svojím ukrajinským náprotivkom Pavlom Klimkinom, ktorý žiadal z európskej strany pritvrdenie v protiruských sankciách.
Pavlo Klimkin kolegom z EÚ ponúkol ukrajinský pohľad na incident, pri ktorom na konci novembra Rusko v strategickej Kerčskom prielive u anektovaného Kryme zajalo niekoľko ukrajinských plavidiel aj s námorníkmi.
Podľa námestníka českého ministra zahraničia Martina Povejšila ukrajinský minister uvádzal, že ukrajinské regióny pri Kryme, Azovskom mori a neuznaných republikách na východe krajiny potrebujú rýchlu hospodársku pomoc.
"Dal nám pomerne jasný prehľad o tom, aké ekonomické škody vyplývajú z tej de facto ruskej anexie Azovského mora. Dva dôležité prístavy zostávajú odrezané. Škody vyčíslil asi na 210 miliónov eur za štyri roky," povedal Povejšil.
Rusi blokujú dopravu v Azovskom mori
Klimkin sám pri odchode novinárom povedal, že udalosti v Azovskom mori diskusii dominovali, napríklad v súvislosti s tým, ako zabezpečiť plné obnovenie plavby v oblasti.
Napríklad Bulharsko podľa Klimkina zaznamenalo situáciu, keď ruská strana zadržiavala bulharskú loď via ako deväť dní.
Mogheriniová pred novinármi vyhlásila, že konkrétne projekty v tomto smere budú rozpracované na nižších úrovniach, finančne by mohla prispieť tiež napríklad Európska investičná banka (EIB).
Ukrajina dostáva štedrú podporu
Ukrajina je krajinou, kam z EÚ smeruje najväčšia podpora, od roku 2014 to bolo asi 3,3 miliardy eur.
Na konci novembra Európska komisia napríklad schválila vyplatenie prvej pol miliardy eur z nového programu MFP.
Pracovný obed s Klimkinom bol podľa Mogheriniovej zo strany EÚ tiež politickým gestom.
"To že tu bol, je spôsob pre nás ako pre EÚ a pre členské krajiny znovu potvrdiť, že únia ďalej pokračuje v podpore ukrajinskej suverenity, územnej celistvosti a tiež v neuznaní ilegálnej anexie Krymu," vyhlásila šéfka diplomacie európskeho bloku.
Ona aj ďalší zástupcovia únie a jej krajín podľa nej ruskú stranu pri osobných kontaktoch opakovane vyzvali na bezodkladné prepustenie zadržaných ukrajinských námorníkov i lodí a opätovnému plnému otvoreniu Kerčského prielivu pre námornú dopravu.
"Ukrajina od EÚ žiada tlak na Rusko smerujúci k prepusteniu ukrajinských námorníkov a uvoľnenie plavby v oblasti pod medzinárodným dohľadom, ale aj tvrdšie sankcie, vrátane opatrenia voči ruským prístavom a robustný balík hospodárskej pomoci, vrátane infraštruktúrnych projektov," uviedol Klimkin
Rozšírili aj sankčný zoznam
Ďalších deväť ľudí pridala Európska únia na sankčný zoznam v súvislosti s marcovými voľbami v separatistami kontrolovaných oblastiach východnej Ukrajiny.
Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.
EÚ vo svojom tlačovom vyhlásení uviedla, že voľby ktoré separatisti uskutočnili v marci na východnej Ukrajine, "narušili a ohrozili územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť" tejto krajiny.
,Keďže dané voľby boli z pohľadu Únie nelegitímne a nemali sa vôbec uskutočniť, jednotlivci ktorí sa aktívne podieľali na ich organizovaní, boli pridaní na sankčný zoznam.
EÚ dané vyhlásenie zverejnila tesne pred pondelkovým stretnutím ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ v Bruseli.
Témou rokovaní mal byť okrem iného práve nárast napätia v rusko-ukrajinských vzťahoch v súvislosti s incidentom v Kerčskom prielive, počas ktorého ruské vojenské námorníctvo zajalo tri ukrajinské lode a 24 príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl, ktorí sa nachádzali na ich palubách.
Sankčný zoznam v súčasnosti zahŕňa 164 osôb, ktoré majú zakázaný vstup na územie EÚ a bol im zmrazený majetok.
Ďalej sa na ňom nachádza aj 44 právnych subjektov, ktorým bol taktiež zmrazený majetok.
EÚ uložila sankcie voči Rusku po tom, ako v roku 2014 došlo k nelegálnej anexii Krymského polostrova. Únia odmieta uznať ruskú vládu nad Krymom. EÚ okrem toho zaviedla aj ekonomické sankcie voči Rusku zamerané na konkrétne sektory ruskej ekonomiky. Tie sú v platnosti do 31. januára 2019.