Bejrút 25. januára (TASR) - Rokovania s Izraelom nepriniesli pre Palestínčanov nič. V boji za navrátenie vlastného územia zostala pre nich jediná alternatíva, a tou je násilie, vyhlásil v Bejrúte pre tlačovú agentúru Reuters šéf radikálnej libanonskej organizácie Hizballáh.
Šejk Hasan Nasralláh, stojací v čele šiitského hnutia, ktoré v roku 2000 prinútilo Izrael, aby po 22 rokoch okupácie opustil južný Libanon, tvrdí, že Palestínčania musia použiť tú istú taktiku.
Po desiatich rokoch vyjednávania a výrazných ústupkov maximum, čo mohli Palestínčania získať, bola dohoda, ktorú na rokovaniach v americkom Camp Davide - konaných v roku 2000 pod záštitou amerického exprezidenta Billa Clintona - ponúkol izraelský premiér z umiernenej Strany práce Ehud Barak.
Pritom to "najlepšie", čo mali Palestínčania dostať, bol geograficky nejednotný a rozkúskovaný štát, bez hraníc s výnimkou hranice s Izraelom a s modrou oblohou a morom pre židovský štát. Na pôde palestínskeho štátu by - samozrejme - zostali všetky židovské osady a Jeruzalem by nebol hlavným mesto palestínskej entity, povedal Nasralláh. Od súčasného izraelského premiéra Ariela Šarona sa Palestínčania nedočkali ani takejto ponuky.
"Žiadny Palestínčan nemôže akceptovať takýto výsledok," uviedol šéf hnutia Hizballáh.
Na otázku agentúry Reuters, či by Palestínčania v 17 mesiacov trvajúcej intifáde mohli úspešne odolávať najsilnejšej armáde v regióne podporovanej Washingtonom, Nasralláh povedal, že ak je odhodlanie a viera a iné možnosti nie sú, musia sa (Palestínčania) zmieriť s obeťami. Trpezlivosťou možno dôjsť k víťazstvu, dodal najvyšší predstaviteľ Hizballáhu.
Ako príklad uviedol boj hnutia Hizballáh, ktorému mnohí neverili počas 18 rokov trvajúceho gerilovej vojny proti Izraelu v južnom Libanone.
Washington, ktorý sa snaží označiť Hizballáh za teroristickú organizáciu, požiadal Bejrút, aby zmrazil finančné príjmy tejto radikálnej islamistickej skupiny podporovanej Iránom ako príspevok Libanonu k celosvetovej kampani boja proti terorizmu po teroristických útokoch na USA z 11. septembra. To však Bejrút odmietol s tým, že ide o legitímny národný odboj, a nie "teroristickú" skupinu.
Nikto v Libanone nepovažuje Hizballáh - ktorého mnohí členovia sú súčasťou politického establišmentu v krajine - za teroristickú organizáciu, dodal Nasralláh.
1 al pel