LONDÝN. Poslanci Dolnej komory britského parlamentu o brexitovej dohode vraj nemajú v utorok hlasovať.
S odvolaním sa na svoje zdroje to v pondelok uviedla agentúra Bloomberg, rovnakú informáciu má aj hlavná politická redaktorka BBC Laura Kuenssbergová.
Opozícia očakáva odklad

Hovorkyňa premiérky Theresy Mayovej len krátko pred zverejnením týchto informácií povedala, že s utorkovým hlasovaním počítajú.
Komora na twitteri oznámila, že dnes o 16:30 SEČ vystúpi Mayová pred poslancami s prejavom, čo je podľa opozičných labouristov očividným signálom odkladu utorkového hlasovania.
Po Mayovej bude hovoriť líderka Dolnej komory Andrea Leadsomová, ktorá v tejto parlamentnej komore sprostredkúva vládnu agendu, a potom minister pre brexit Stephen Barclay.
Mayová bude hovoriť na tému odchod z EÚ a Barclay o článku 50 Lisabonskej zmluvy o fungovaní EÚ, ktorým sa odchod Británie z EÚ riadi.
Škótsko je odhodlané brexit zastaviť

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová v komentári k možnému odkladu hlasovania obvinila britskú vládu zo zbabelosti.
"Toto je prelomový okamih a prejav patetickej vystrašenosti konzervatívnej vlády, ktorá zišla z cesty a teraz sa rúti do úplného zmätku," uviedla Sturgeonová vo vyhlásení.
Vyzvala, aby dohodu bezodkladne posúdil parlament, ktorý ju odmietne.
"A my nahradíme chaos toryov riešením, ktoré ochráni pracovné miesta, životnú úroveň a miesto Škótska v Európe," dodala.
Sturgeonová tiež povedala, že jej Škótska národná strana podporí akúkoľvek snahu opozičných labouristov k vysloveniu nedôvery britskej premiérke.
"Potom môžeme spolupracovať na tom, aby ľudia dostali možnosť v ďalšom hlasovaní brexit zastaviť," uviedla.
Vláda v chaose
Šéf labouristov Jeremy Corbyn vyhlásil, že rozhodnutie britskej vlády odložiť hlasovanie znamená, že Británia už nemá funkčný kabinet.

"Vláda rozhodla, že brexitová dohoda Theresy Mayovej je nešťastím, takže podnikla zúfalý krok odložiť hlasovanie na poslednú chvíľu," uviedol Corbyn.
Podpredseda severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) Nigel Dodds požaduje, aby premiérka vyjednala novú brexitovú dohodu, alebo aby ju nahradil niekto, kto bude ochotný zmeniť kurz.
DUP vládu v parlamente podporuje. "Ak ešte niekto potrebuje ďalšiu lekciu či ukážku toho, ako nevyjednávať, nech sa pozrie na terajší vládny chaos v Dolnej komore, kde sa bude rušiť hlasovanie o niečom, čo sa predtým odhlasovalo za jedinú cestu vpred," uviedol Dodds.
Premiérka Mayová dopoludnia zvolala konferenčný hovor so svojimi ministrami, na ktorom podľa niektorých britských médií chcela rozhodnúť o prípadnom odklade utorkového hlasovania.
Mayovej hovorkyňa vyhlásila, že podobné konferenčné hovory sú rutinou, a že na pondelkovom Mayová chcela ministrov oboznámiť s obsahom svojich víkendových rokovaní s predstaviteľmi krajín Únie.
"Premiérka hovorila cez víkend s množstvom lídrov. Rokovala s predsedom (Európskej rady a Európskej komisie) Donaldom Tuskom, Jeanom-Claudom Junckerom, hovorila s (írskym premiérom) Leom Varadkarom, (s nemeckou kancelárkou) Angelou Merkelovou a (s holandským premiérom) Markom Ruttem, " citovala agentúra Reuters hovorkyňu.
Dohodu o brexite nemienia otvárať
Pondelkový verdikt Európskeho súdneho dvora o brexite na postoji Londýna podľa Mayovej hovorkyne nič nemení.
Podobu dohody považuje premiérka za konečnú. Rovnako sa v pondelok k textu dohody vyjadril cez svoju hovorkyňa aj predseda Európskej komisie Juncker.

"Otvárať rokovania znovu nebudeme," povedala Junckerova hovorkyňa.
Otvoriť rokovania, aby mohli byť niektoré časti dohody upravené, odmieta taktiež írsky premiér Varadkar.
"Dohoda o vystúpení vrátane írskej poistky je jediná, ktorá je na stole," povedal.
Írsky premiér s odkazom na takzvanú írsku poistku uviedol, že sa nebráni objasneniu toho, čo dohoda obsahuje, ale v takom prípade toto objasnenie nesmie byť v rozpore s obsahom dohody.
Medzitým ale konzervatívny poslanec a tajomník ministerstva školstva Nadhim Zahawi na twitteri napísal, že sa Mayová vráti do Bruselu, aby podmienky írskej poistky zmenila.