ŽENEVA. Približne 1500 obetí z radov civilistov si v období od augusta do októbra tohto roku v Jemene vyžiadali boje medzi ústrednou vládou a šiitskými povstalcami (húsíami).
Oznámil to v piatok Úrad vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR).
Konflikt zabíja civilistov
Ide o najnovšiu štatistiku v už štyri roky trvajúcom konflikte, v ktorom na následky bojov zahynulo alebo bolo zranených celkovo už 16 000 civilistov, všíma si agentúra AP.
UNHCR v tejto súvislosti vyzval obe znepriatelené strany, aby urobili viac pre ochranu civilného obyvateľstva s poukazom na to, že podľa dostupných údajov bolo za posledné tri mesiace v Jemene každý týždeň zranených alebo zabitých v priemere 123 civilistov.

Predstavitelia UNHCR ďalej spresnili, že z celkového počtu 1478 civilných obetí bolo 33 percent žien a detí. Zabitých žien alebo detí malo byť údajne 217 a zranených 268.
Pod patronátom Organizácie Spojených národov sa vo štvrtok v švédskom meste Rimbo začali mierové rokovania medzi jemenskou ústrednou vládou a húsíami s cieľom ukončiť konflikt, ktorý podľa OSN spôsobil najhoršiu humanitárnu krízu súčasnosti.
Vláda podporuje otvorenie letiska
Jemenská vláda podporuje opätovné otvorenie medzinárodného letiska v metropole Saná, ktoré bolo zavreté roky počas brutálnej vojny v krajine.
Mal by však naň niekto dohliadať, uviedol v piatok člen jemenskej vládnej delegácie na mierových rokovaniach so šiitskými povstalcami z hnutia húsíov vo Švédsku.
"Žiadame otvorenie letiska v Saná a vieme, že jemenskí občania by mali mať právo letieť do akejkoľvek krajiny cez toto letisko," povedal prezidentský poradca Abdulazíz Džabárí. "Avšak skúmame, kto bude na letisko v Saná dohliadať," dodal.
Agentúra AFP pripomína, že letisko kontrolujú jemenskí povstalci, ktorí bojujú s vládou už takmer štyri roky.

Minister poľnohospodárstva Usmán Mudžallí pripustil, že vládna ofenzíva na prístav Hudajda je stále jednou z možností, ak ho povstalci odmietnu opustiť.
Vláda podľa neho teraz rokuje v reakcii na výzvy medzinárodného spoločenstva a skúma spôsoby, ako sa dopracovať k mieru.
"Ak však (povstalci) nebudú kladne reagovať, máme veľa možností vrátane vojenskej rozhodnosti," konštatoval v odpovedi na otázku ohľadom prístavu Hudajda ovládaného rebelmi. "A sme pripravení," dodal.
Vláda obviňuje húsíov z pašovania zbraní cez tento prístav, cez ktorý prichádza 90 percent dovážaných potravín, a požaduje, aby ho opustili.
Mierové rokovania medzi jemenskou ústrednou vládou a šiitskými povstalcami z hnutia húsíov otvorila vo štvrtok v meste Rimbo švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová.
Cieľom rokovaní by malo byť ukončenie občianskej vojny v Jemene, ktorá spôsobila rozsiahlu humanitárnu krízu.
Osobitný vyslanec Organizácie Spojených národov pre Jemen Martin Griffiths krátko po začatí rozhovorov vyhlásil, že obe strany sa už dohodli na podmienkach výmeny zajatcov ako prostriedku budovania vzájomnej dôvery.