PRIŠTINA, BRATISLAVA. Každý tretí dospelý je bez práce, pri mladých toto číslo dosahuje dokonca 60 percent. Kto môže, odchádza do zahraničia, doma sa darí organizovanému zločinu a šedej ekonomike.
Kosovčania nemajú desať rokov po vyhlásení nezávislosti od Srbska veľa dôvodov na hrdosť, no teraz jeden našli aspoň vo svojich futbalistoch, ktorí len nedávno začali na medzinárodnej scéne vystupovať samostatne.
„Futbal je tu ako náboženstvo,“ hovorí pre Daily Telegraph miestny novinár Arnolld Korenica. „Je zdrojom šťastia, hrdosti a radosti. Jediným spôsobom, ako sa uvoľniť po tvrdej, zle zaplatenej práci a po každodenných politických sklamaniach.“
A tak keď kosovskí reprezentanti túto jeseň bez prehry vyhrali svoju skupinu v Lige národov a otvorila sa im cesta na európsky šampionát, vypukla eufória. „Po večeroch už ani politici nie sú schopní zabrániť úspechu našej krajiny,“ hovorí Korenica.
Srbsko: Nedovolíme pogrom
Politika a najmä nevyriešený spor so Srbskom sa však Kosovčanom stále pripomína. Najnovšie sa na oboch stranách nejasnej hranice začína hovoriť o obnovení vojenského konfliktu. Pripomína to, že Kosovo si svoju nezávislosť stále celkom nevybojovalo.

„Dúfam, že sa nám podarí zachovať mier. Srbsko urobí, čo bude môcť, a som presvedčený, že nebude žiadna vojna,“ vyhlásilpre web B92 srbský prezident Aleksandar Vučič. Zároveň však dodal: „Nedovolíme, aby sa odohral pogrom na našich ľudí, nech už žijú kdekoľvek.“
Srbov totiž rozhneval návrh kosovského premiéra Ramusha Haradinaja, ktorý chce Kosovské bezpečnostné sily premeniť na regulárnu armádu.
„O tomto suverénnom rozhodnutí Kosova sa bude hlasovať 14. decembra, jeho súčasťou je vízia a túžba občanov Kosova zachovať a ochraňovať západné hodnoty,“ napísal premiér na facebooku.
Od tohto kroku pritom kosovských politikov odhovára aj NATO. Oficiálny postoj aliancie je, že nie je proti vytvoreniu armády, ale musí sa tak stať so súhlasom všetkých komunít žijúcich v Kosove.
Naopak, americký veľvyslanec v Prištine ho podporil. Philip Kosnett to v rozhovore pre kosovskú verejnoprávnu televíziu a rozhlas označil za pozitívny krok.