DAKAR. Epidémia eboly v Konžskej demokratickej republike (KDR) sa rozšírila do ďalšieho väčšieho mesta na východe krajiny.
Prípady hemoragickej horúčky vyvolanej vírusom eboly hlásia už aj z mesta Butembo, ktoré má viac ako jeden milión obyvateľov.
Zastavenie eboly komplikujú militanti
Vývoj situácie tak komplikuje úsilie zdravotníkov o zabránenie šíreniu eboly, ktoré už sťažujú aj útoky povstalcov v iných častiach krajiny a znemožňujú im sledovať šírenie vírusu do niektorých izolovaných dedín.
"Sme veľmi znepokojení z epidemiologickej situácie v oblasti Butemba," vyjadril sa John Johnson z humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF) v meste.
Podľa organizácie nové prípady rýchlo pribúdajú vo východných predmestiach mesta a odľahlých okresoch.
Vyše štyristo potvrdených prípadov eboly
Epidémiu eboly vyhlásili v krajine 1. augusta a je len druhou najväčšou v histórii krajiny.
Ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok informovalo, že evidujú 471 prípadov eboly, z toho 423 potvrdených, ktoré zahŕňajú aj 225 potvrdených úmrtí.
Bez tímov, ktoré zaočkovali už viac ako 41-tisíc ľudí, by podľa rezortu v krajine bolo už viac ako 10-tisíc prípadov eboly. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie epidémia "zostáva vážna a nepredvídateľná".
Práve očkovanie vyvoláva u odborníkov obavy, keďže nie je jasné, či zásoby experimentálnej vakcíny budú stačiť dopytu.
Vakcínu vyrába spoločnosť Merck, ktorá má v zásobe 300-tisíc dávok, príprava ďalších trvá niekoľko mesiacov.

Zdravotnícki pracovníci sa potýkajú aj s ďalšími problémami, ako sú útoky povstaleckých skupín, pre ktoré musia pozastavovať svoju činnosť, alebo dezinformácie v dôsledku ktorých niektorí miestni obyvatelia mohli vzdorovať očkovaniu alebo bezpečnému pochovávaniu obetí eboly.
Niektorí obyvatelia zase zničili zdravotnícke vybavenie a útočili na zdravotníkov, uviedol v stredu minister zdravotníctva Oly Ilunga Kalenga.