RIMBO. Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová vo štvrtok v meste Rimbo oficiálne otvorila mierové rokovania medzi jemenskou ústrednou vládou a šiitskymi povstalcami z hnutia húsíov.
Cieľom rokovaní by malo byť ukončenie občianskej vojny v Jemene, ktorá trvá už viac ako tri roky a spôsobila rozsiahlu humanitárnu krízu. Na rokovaniach je prítomný aj osobitný vyslanec OSN pre Jemen Martin Griffiths.
Informovala o tom agentúra AP.
Rokovania o mieri
Wallströmová otvorila rokovania v meste Rimbo, ležiacom severne od Štokholmu, tým, že obom znepriateleným stranám zaželala, aby mali dosť síl na nájdenie kompromisu počas zložitých rozhovorov, ktoré ich čakajú.
Osobitný vyslanec Organizácie Spojených národov (OSN) pre Jemen Martin Griffiths na margo začínajúcich rokovaní uviedol, že nadchádzajúce dni budú "zlomové", a vyzval obe strany na to, aby neváhali začať vyjednávania "v dobrej viere".

Griffiths taktiež krátko po začatí rozhovorov vyhlásil, že obe strany sa už dohodli na podmienkach výmeny zajatcov ako prostriedku budovania vzájomnej dôvery.
Dohoda podľa jeho slov "umožní tisíckam rodín znova sa zlúčiť" a zároveň je to dôkaz "veľmi efektívnej a aktívnej práce oboch delegácií".
Na pozadí mierových rokovaní v Štokholme vyhlásil hovorca Svetového potravinového programu (WFP) Herve Verhoosel, že organizácia plánuje rapídne zvýšiť objem potravinovej pomoci pre Jemen a zahrnúť do projektu ďalšie štyri milióny obyvateľov tejto vojnou zničenej krajiny.
Zásobovanie potravinami by sa tak malo v Jemene rozšíriť z terajších ôsmich na dvanásť miliónov ľudí.
Verhoosel však dodal, že uskutočnenie tohto ambiciózneho projektu bude vyžadovať "bezpečný, okamžitý a neprerušovaný" prísun potravín k cieľovým skupinám obyvateľov.
Stretnú sa po dvoch rokoch
Rokovanie v mestečku Rimbo ležiacom severne od Štokholmu bude prvým stretnutím predstaviteľov oboch strán od neúspešných rozhovorov v roku 2016.
Dvanásťčlenná delegácia oficiálnej jemenskej vlády, ktorú vedie minister zahraničných vecí Chálid Jamání, pricestovala do Štokholmu v stredu večer.

Do Švédska už v utorok z jemenského hlavného mesta Saná odletela delegáciu húsíov, ktorých sprevádzal osobitný vyslanec OSN pre Jemen.
Predstavitelia OSN však podľa agentúry AP počas nich veľký posun v tomto ozbrojenom konflikte smerom k politickému riešeniu neočakávajú.
Minimálne by však mohli prostredníctvom malých krokov pomôcť zmierniť zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v krajine.
Od roku 2015 - keď sa do bojov proti Iránom podporovaným húsíom zapojila koalícia štátov vedená Saudskou Arábiou - zahynulo v Jemene podľa údajov OSN približne 10.000 ľudí.
Vojna v Jemene spôsobila podľa OSN najhoršiu humanitárnu krízu súčasnosti.