WASHINGTON. Americké úrady vzniesli vôbec prvé obvinenia voči ľuďom zapleteným do kauzy takzvaných Panama Papers.
Štvorici mužov obvinených z prania špinavých peňazí či podvodov hrozia až desiatky rokov väzenia.
Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.
Právnik je na úteku

Medzi obvinenými sú traja ľudia pracujúci priamo či sprostredkovane pre panamskú právnická firmu Mossack Fonseca, ktorá stojí v čele škandálu týkajúceho sa viac ako dvestotisíc subjektov z dvoch stoviek krajín sveta.
Štvrtým obvineným je jeden z klientov spomínanej firmy, ktorá svojim zákazníkom pomáhala čo najefektívnejšie sa vyhnúť plateniu daní či legalizovať zisky z nelegálnej činnosti.
Traja z obvinených už boli zadržaní. Právnik z Mossack Fonseca zatiaľ úradom uniká.
Kauza Panama Papers
Podľa americkej prokuratúry v rokoch 2000 až 2017 pomáhala firma vyhýbať sa plateniu daní a ukrývať nelegálny majetok svojich klientov zakladaním nastrčených spoločností sídliacich v daňových rajoch.

Jedným z klientov bol aj posledný z obvinených, Osemdesiatjedenročný nemecký občan.
Panamské dokumenty začalo predvlani zverejňovať niekoľko popredných svetových denníkov.
Po odhalení škandálu rezignovali niektorí politici, napríklad islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson či španielsky minister priemyslu José Manuel Soria.
Služby panamskej kancelárie využívali napríklad ľudia z blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina, ukrajinského prezidenta Petra Porošenka alebo argentínskej hlavy štátu Maurícia Macriho.
Do rúk úradov padli aj dvaja hlavní podielnici právnickej firmy, Ramón Fonseca a Jürgen Mossack, ktorí boli vlani obvinení v súvislosti s najväčším korupčným škandálom posledných desaťročí v Brazílii. Firma tento rok ukončila svoju činnosť.