SARAJEVO. Spojené štáty predpokladajú, že Macedónsko vstúpi do NATO v polovici roku 2020.
Dovtedy by mala byť plne implementovaná dohoda so susedným Gréckom o zmene názvu krajiny i napriek snahám Ruska podkopať tento proces, vyhlásil v utorok pre tlačovú agentúru Reuters námestník asistenta amerického ministra zahraničných vecí pre európske a eurázijské záležitosti Matthew Palmer.
Zmena názvu krajiny
Súhlas Skopje so zmenou názvu krajiny na Republiku Severné Macedónsko, čím sa ukončí podozrenie, že Macedónsko si nárokuje na územie rovnomennej gréckej provincie, odstránilo veľkú prekážku z cesty Macedónska do Severoatlantickej aliancie a Európskej únie.
Západ zároveň verí, že týmto krokom sa zamedzí ruskému vplyvu v predmetnom regióne.
"Niet dôvodu neveriť, že sa Severné Macedónsko stane 30. členom NATO už o 18 mesiacov. To je veľmi realistický termín," vyhlásil Palmer v bosnianskej metropole Sarajevo.
Poznamenal, že NATO už pozvalo krajinu do Aliancie, pričom tento proces by mal byť rýchly vďaka implementácii dohody o zmene názvu, ktorú ešte musí ratifikovať macedónsky, ako aj grécky parlament.
Vplyv Ruska v Macedónsku
Palmer však vyslovil znepokojenie ohľadom "zlovoľného vplyvu" Ruska v Macedónsku a ďalších západobalkánskych štátoch - v Bosne, Srbsku, Čiernej Hore, Albánsku a Kosove.
Americký diplomat zároveň obvinil Rusko z podkopávania vlád a inštitúcií v snahe zastaviť integračný postup daného regiónu smerom k EÚ a NATO, uvádza Reuters.
Moskva tieto obvinenia odmieta a naopak obviňuje Západ zo zasahovania do vnútorných záležitostí krajín západného Balkánu.