Kábul 25. januára (TASR) - Dočasný afganský premiér Hamíd Karzaj dnes oznámil vytvorenie 21-člennej komisie, poverenej zorganizovaním Lóje Džirgy - tradičnej veľkej rady, miestnej formy parlamentu.
Vymenovanie komisie je považované za významný krok k stabilizácii politickej situácie v Afganistane. Panel povedie Ismail Kasím Jar, známy afganský novinár a expert na ústavné právo. V súlade s plánmi, aby vo Veľkej Džirge boli po prvý raz zastúpené aj ženy, funkcie podpredsedníčky komisie sa ujme Mahbúba Hukukmalová.
Lója Džirga musí byt vytvorená pred uplynutím šesťmesačného mandátu súčasnej prechodnej vlády, dohodnutej na bonnskej konferencii OSN. Karzajov kabinet sa moci ujal 22. decembra. Podľa dohody z Bonnu, džirga zvolí dočasnú vládu, ktorá bude fungovať 18 mesiacov pred zorganizovaním afganských volieb.
Vo veľkom zhromaždení budú zastúpení predstavitelia etnických, náboženských a regionálnych skupín krajiny. Problémom Lóje Džirgy je, že sa môže stať arénou pre kmeňové a regionálne rivality, ktoré ohrozujú krehký mier v Afganistane.
Na otázku, či je Lója Džirga legitímny prostriedok na zvolenie vlády, Karzaj na spoločnej tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom vyhlásil, že áno. Argumentoval jej postavením v afganskej tradícii. "Lója Džirga Afganistan mnohokrát vytiahla z problémov," povedal.
Aby sa zabránilo nenáležitému ovplyvňovaniu zo strany Karzajovho kabinetu, komisia bola vytvorená pod dohľadom osobitného vyslanca OSN Lachdára Brahímího. Po prečítaní mien Karzaj poznamenal, že nepozná viac ako pol tucta jej členov.
Brahímí ešte začiatkom mesiaca uznal, že zloženie komisie môže byť terčom kritiky. Ako dodal, v Afganistane je 30 provincií a panel má len 21 členov.
Očakáva sa, že Lóju Džirgu zvolá bývalý afganský kráľ Muhammad Záhir Šáh, ktorý od zvrhnutia v roku 1973 žije v talianskom exile. Záhir Šáh džirgu naposledy zvolal v 60. rokoch a mnohí Afganci túto radu považujú za poslednú legitímnu, napriek podobným pokusom z 80. a 90. rokov.
2 ari ed