Sydney 25. januára (TASR) - Domorodí obyvatelia Austrálie ponúkli dnes "politický azyl" ilegálnym prisťahovalcom v krajine. Protestovali tak proti podmienkam ich zadržiavania a brutálnym hladovkám, počas ktorých si imigranti zašívali pery a pokúšali sa obesiť.
Stanové veľvyslanectvo aborigénov v Canberre, ktoré si tento víkend pripomenie 30 rokov svojho založenia, označilo zadržiavacie centrá pre nelegálnych prisťahovalcov v austrálskom buši za "koncentračné tábory".
"Sme šokovaní a zdesení bezcitným a neľudským zaobchádzaním utečencov vo Woomere v Južnej Austrálii a Curtine v Západnej Austrálii," vyhlásil Pat Eatock, jeden zo zakladateľov pôvodného stanového veľvyslanectva aborigénov v roku 1972.
"Tiež nás znepokojujú podmienky utečencov, ktorí boli odvezení na Nauru a ďalších lokalít v južnom Tichomorí na úkor austrálskych daňových poplatníkov," dodáva predstaviteľ aborigénov.
Austrálsky premiér John Howard sa odmietol skloniť pred protestantmi a zdôraznil, že Austrália bude naďalej uplatňovať politiku zadržiavania všetkých ilegálnych prisťahovalcov. Bude tiež pokračovať v odchytávaní ľudí plaviacich sa na mori a platiť ostrovom južného Tichomoria za to, že jej dovolia tieto osoby odvážať na ich územie, dodal Howard.
Stanové veľvyslanectvo aborigénov pred budovou starého parlamentu v austrálskej metropole Canberra bolo pôvodne založené s cieľom viesť kampaň proti austrálskej vláde za pozemkové právo pre 300.000 austrálskych aborigénov.
Ambasádu, ktorú aborigéni najprv otvorili ako obyčajný záhradný slnečník a postupne rozšírili na niekoľko stanov, polícia pri násilných zrážkach opakovane strhávala. Do roku 1975 prestalo byť aborigénske stanové veľvyslanectvo stálym charakteristickým znakom Canberry.
Jeho existencia sa opäť oživila až v roku 1992, aby sa takto pritiahla pozornosť k požiadavkám aborigénov na zvrchovanosť a ďalším ich problémom. Medzi ne patrí predovšetkým neustále nízka kvalita života, v dôsledku ktorej sa domorodí obyvatelia Austrálie dožívajú v priemere o 25 rokov menej než ich bieli spoluobčania.
Podľa Eatocka sú žiadatelia o azyl vo Woomere v červenom srdci Austrálie "zúfalí". Asi 200 prevažne afganských imigrantov v tábore sú už desať dní na protestnej hladovke, ktorou chcú vyjadriť nesúhlas s mesiacmi, ba až rokmi čakania na spracovanie ich žiadosti o pridelenie štatútu utečenca. Niektorí sa dokonca pokúsili obesiť, iní vypili šampón a prehltli tabletky proti bolesti, zatiaľ čo desiatky ďalších si symbolicky zašili pery bavlnenou nitkou.