Mníchov 25. januára (TASR) - Obyvateľom jedného z obytných domov v Lodži bola celá záležitosť podozrivá od samého začiatku. Keď dostala dôchodkyňa v susednom byte srdcový záchvat, zavolal jej manžel sanitku. Tá prišla až po dvoch hodinách. Niekoľko minút pred príchodom lekára však prešlo po ulici pohrebné vozidlo - aj keď ho nikto z obyvateľov neobjednal, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung (SZ).
Čierne kombi s namaľovaným strieborným krížom však bolo v tomto prípade skutočne potrebné - dôchodkyňa umrela ešte doma. Tento prípad a ešte mnohé podobné sa stali predmetom vyšetrovania poľskej polície a prokuratúry.
V uplynulých rokoch prišlo totiž v priemyselnej metropole Lodž k množstvu úmrtí, ktoré neboli až tak celkom prirodzené. Všetko svedčí o tom, že niektorých ľudí poslali na onen svet tí, ktorí im mali pomôcť.
Poľská prokuratúra momentálne skúma nezákonné "dohovory" zúčastnených strán, podľa ktorých za jedného čerstvého nebožtíka mali zdravotníci dostávať od majiteľov pohrebných ústavov províziu vo výške viac ako 1000 zlotých.
"Záchrankový" škandál v Lodži otriasol celou krajinou. Ešte z komunistických čias pretrval v Poľsku zvyk, že bez úplatku to u lekára, ani v nemocnici jednoducho nejde. V demokratickom Poľsku má zas zdravotníctvo tak málo peňazí, že je ťažké hovoriť o slušnejších platoch v tejto oblasti. Odhalené skutočnosti o privyrábaní si osádok rýchlej zdravotníckej pomoci sú však príliš silným sústom pre všetkých.
Poľskí politici sľubujú teraz tvrdé tresty pre vinníkov. Prezident Aleksander Kwasniewski v tejto súvislosti povedal: "Pokiaľ to je pravda, nemožno hovoriť o zločine, ale o totálnom zlyhaní všetkých etických a ľudských princípov." Podľa lodžského biskupa Adama Lepu ide o ďalší syndróm toho, že hodnotový systém poľskej spoločnosti dostáva čoraz väčšie trhliny," uzatvára SZ.