Londýn 24. januára (TASR) - Britský premiér Tony Blair je údajne posadnutý zachraňovaním sveta, to mu však bráni efektívne viesť Britániu, konštatuje vo svojom najnovšom vydaní londýnsky týždenník Spectator.
Podľa tohto časopisu je to len ďalšia verzia príbehu o mocnom mužovi obklopenom samými pochlebovačmi, ktorí Blairovi nehovoria pravdu a iba mu stále lichotia. Neobťažujú sa pritom premiérovi oznámiť, že britský systém verejnej dopravy je v troskách, zdravotníctvo na kolenách a zločinnosť sa vymkla kontrole.
Tony Blair sa najskôr domnieva, že výrazne prispel k porážke afganského hnutia Taliban, píše Spectator. Odtiaľ je už len krôčik k tomu, aby si o sebe myslel, že môže priniesť mier na Blízky východ, alebo vyriešiť spor okolo Kašmíru, dodáva časopis.
Ministerský predseda je jednoducho taký zaneprázdnený dianím na medzinárodnej politickej scéne, že mu neostáva čas, aby bol skutočne výkonným premiérom vo svojej krajine.
Neuspokojivý stav britských verejných služieb kritizuje aj týždenník New Statesman. Vo svojom komentári rozoberá predovšetkým situáciu na železniciach. Práve tie a verejná doprava ako taká sú podľa tohto časopisu ukážkou slabých miest britskej politickej kultúry, ktorými sú údajne príliš krátkodobé ciele alebo viera v prázdne gestá.
Je zarážajúce, že britskí politici nepočúvajú hlasy odborníkov. Všetci, od inžinierov po novinárov píšucich o doprave vraj upozorňovali už niekdajšiu konzervatívnu vládu, že privatizácia železníc povedie k rozdrobenosti a k zhoršeniu služieb.
Podobne aj teraz všetci varujú súčasnú labouristickú vládu, pokračuje New Statesman, aby neprivatizovala londýnske metro. Ani teraz však politici nepočúvajú hlasy odborníkov.
Podľa tohto týždenníka však finančná injekcia vo výške 180 miliónov libier nebude stačiť na výrazné zlepšenie úrovne britských železníc a vlakov, ktoré často meškajú a bývajú preplnené. New Statesman záverom konštatuje, že za všetko môže britská politická kultúra, ktorá odmieta brať verejné služby vážne.