u pre vojnou zničený Afganistan.
Ako Karzaj uviedol pred novinármi počas prestávky v rámci rázneho dopoludňajšieho výstupu po Veľkom čínskom múre, prioritou by mala byť obnova funkčnosti správy a vlády.
Podľa afganského ministra pre rekonštrukciu Amina Farhanga je rozhodujúcou otázkou znovunastolenie bezpečnosti, za ktorú zaplatia "akúkoľvek cenu". Farhang vyjadril presvedčenie, že afganský ľud i lídri si uvedomujú, že bez bezpečnosti nemožno dosiahnuť obnovu krajiny.
Karzaj sa dnes počas druhého dňa svojej návštevy Číny, ktorú absolvuje po medzinárodnej konferencii darcov v japonskej metropole, stretne s prezidentom Ťiang Ce-minom a neskôr odcestuje do Tadžikistanu.
V stredu ministri zahraničných vecí oboch krajín podpísali oficiálne dokumenty o pomoci Číny, ktorá sa zaviazala Afganistanu poskytnúť jeden milión dolárov pre rekonštrukciu a 3,6 milióna dolárov humanitárnej pomoci.
Karzaj v tejto súvislosti uviedol, že od Pekingu očakáva viac pomoci. "Čína nám pomohla v minulosti. Som si istý, že nám pomôže znova," vyhlásil afganský premiér.
Oba štáty zdieľajú len krátku hornatú hranicu. Čína však bola po páde Talibanu jednou z prvých krajín, ktoré vyslali do afganskej metropoly svojich diplomatov. Peking však vyjadril znepokojenie nad zvýšenou vojenskou prítomnosťou USA v regióne strednej Ázie, ktorý považuje za strategicky dôležitý.
Čínu okrem toho znepokojujú islamskí radikalisti prichádzajúci do západnej provincie Sin-ťiang cez odľahlú hranicu s Afganistanom. Podľa Pekingu bol Afganistan za vlády zosadeného Talibanu miestom výcviku stoviek členov separatistického hnutia v tejto provincii.
Peking tiež tvrdí, že separatisti v Sin-ťiangu majú priame spojenie s Usámom bin Ládinom. Afganský minister zahraničných vecí Abdulláh Abdulláh v stredu vyhlásil, že úrady jeho krajiny sú presvedčené o prepojení separatistov, Talibanu a bin Ládinovej teroristickej organizácie al-Káida, pričom ponúkol Číne spoluprácu v tejto otázke.
1 gon dem