BRATISLAVA 24. januára (SITA) – Jedným z významných dátumov, o ktoré sa opierajú ľudové tradície a pranostiky, je 25. január. Do národného povedomia sa zapísal ako sviatok obrátenia svätého Pavla. V starých múdrostiach sa spomína najmä v súvislosti s polo
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BRATISLAVA 24. januára (SITA) – Jedným z významných dátumov, o ktoré sa opierajú ľudové tradície a pranostiky, je 25. január. Do národného povedomia sa zapísal ako sviatok obrátenia svätého Pavla. V starých múdrostiach sa spomína najmä v súvislosti s polovicou zimného obdobia: “na obrátenie svätého Pavla sa medveď na druhý bok obráti”, “o Pavle je pol zimy”, alebo “na Pavla napoly peceň”. Hovorilo sa však aj to, že ak v tomto období chýba mráz, zima bude dlhá: “keď sa na Pavla vtáča z koľaje napije, bude pozdná jar”.
Svätý Pavol bol spolu so svätým Petrom najvýznamnejším apoštolom, a preto má dva sviatky: 29. júna si pripomíname jeho smrť a 25. januára jeho obrátenie. Ako znalec Zákona a horlivý žid totiž spočiatku nemilosrdne prenasledoval kresťanov. Na ceste z Jeruzalema do Damasku, odkiaľ chcel v putách priviesť stúpencov Ježiša Krista, sa mu zjavil sám Ježiš a z tuhého odporcu kresťanstva sa stal “Apoštol národov”. Svoje pôvodné židovské meno Šavol si neskôr zmenil na rímske Pavol, aby ho pohania ľahšie prijímali. Zomrel za Nerovho prenasledovania v Ríme – ako nositeľa rímskeho občianstva ho nemučili, ale sťali. Jeho sviatok sa v 10. storočí pôvodne nazýval “prenesenie svätého Pavla”, čiže jeho pozostatkov. Neskôr sa do popredia dostalo obrátenie veľkého apoštola a autora viacerých kníh Biblie.