Brusel 23. januára (TASR) - Belgický odvolací súd rozhodne 6. marca, či bude izraelský premiér Ariel Šaron postavený pred súd v Belgicku kvôli obvineniam z vojnových zločinov, ktoré mal spáchať v roku 1982. Dnes Šaronovi obhajcovia predniesli na súde v Bruseli posledné argumenty.
Šarona zažalovala v Belgicku skupina 28 Palestínčanov a Libanoncov vlani v júni. Obviňuje ho zo zločinov proti ľudskosti, ktorých sa mal dopustiť v roku 1982 pri izraelskej intervencii v Libanone, konkrétne pri masakrách v palestínskych utečeneckých táboroch Sabra a Šatíla. Zastával vtedy funkciu izraelského ministra obrany.
Podanie žaloby na Šarona v Belgicku umožnil kontroverzný zákon z roku 1993, podľa ktorého sa belgická justícia môže zaoberať vojnovými zločinmi, zločinmi proti ľudskosti a genocídou spáchanými nielen v Belgicku, ale kdekoľvek na svete. Ojedinelý zákon už využili napríklad obete masakier v Rwande a vlani v novembri skupina Izraelčanov proti palestínskemu prezidentovi Jásirovi Arafatovi.
Dodatočné pojednávanie sa uskutoční ešte 30. januára, verdikt by však mal byť známy 6. marca. Šaronov belgický obhajca však dnes navrhol, aby bol súdny proces presunutý z belgickej metropoly do Libanonu. Belgicko nie je podľa neho v tomto prípade vôbec oprávnené konať.
"Ak chceme túto záležitosť vyšetrovať, malo by sa tak stať v Libanone, pretože tam k udalostiam došlo," povedal novinárom. Navyše Libanon prijal v roku 1991 amnestiu, ktorá by sa vzťahovala aj na Šarona. Argumentoval tiež diplomatickou imunitou, ktorú Šaron požíva ako premiér.
Právny zástupca žalujúcej strany Michael Verhaeghe je však optimistom, že súd príjme ich žalobu. "Prokurátor predniesol jasné argumenty proti všetkým námietkám ako imunita alebo nekompetentnosť," povedal novinárom po dnešnom pojednávaní.
Súdny proces už niekoľko mesiacov spôsobuje napätie v diplomatických vzťahoch medzi Belgickom a Izraelom. Izraelský predstaviteľ dnes vyzval odvolací súd, aby rozhodol v prospech blízkovýchodnej krajiny, v opačnom prípade to podľa neho ohrozí vzťahy medzi oboma štátmi. "Dúfame, že tento mrak čo najskôr zmizne z našich vzťahov," uviedol predstaviteľ izraelského ministerstva zahraničia.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab