Kandahár 23. januára (TASR) - Súperiace afganské skupiny využívajú pátranie po vodcovi Talibanu mullovi Muhammadovi Umarovi na zavádzanie americkej armády a jej zaťahovanie do dlhoročných kmeňových sporov.
Ako dnes uviedol predstaviteľ afganskej spravodajskej služby pre agentúru Reuters, americkým jednotkám hľadajúcim Umara a jeho spojenca Usámu bin Ládina afganské frakcie úmyselne poskytovali falošné informácie s cieľom využiť palebnú silu USA vo svoj prospech.
Podľa vyjadrenia člena tajnej polície Khad, ktorý si neželal byť menovaný, zatkli americkí vojaci 18 členov kmeňa Kharot pre podozrenie z poskytnutia útočiska Umarovi a stále ich zadržiavajú kvôli tomu, že môžu niečo vedieť.
Zadržaných previezli z územia ich kmeňa vo východnej provincii Paktíja na základňu amerických síl na letisku v Kandaháre. Falošné informácie vedúce k zatknutiu členov kmeňa Kharot majú pochádzať od súperiaceho kmeňa Wazír.
USA prisľúbili vypátranie mullu Umara a bin Ládina, ktorého obviňujú z organizácie teroristických útokov v New Yorku a pri Washingtone z 11. septembra. Na letisku v Kandaháre umiestnili Spojené štáty 101. leteckú divíziu, pričom ich špeciálne jednotky operujú po južnom Afganistane.
Americká armáda drží niekoľko desiatok podozrivých príslušníkov Talibanu a al-Káidy na kandahárskom letisku a postupne ich letecky preváža na svoju základňu v kubánskom zálive Guantánamo.
Dôstojník tajnej služby prirovnal taktiku afganských skupín k džudu, v ktorom slabší protivník využíva váhu a silu silnejšieho súpera proti nemu samotnému. Podľa jeho slov Afganci použili rovnakú stratégiu proti postupujúcim cudzím mocnostiam, vrátane Británie v 19. storočí či Sovietskeho zväzu v 80. rokoch.
"Američania nesmú slepo veriť všetkému, čo im povedia," vyhlásil dôstojník s tým, že pred akýmkoľvek ďalším postupom musia najprv záležitosť vážne preveriť.
Súperenie kmeňov Vazír a Kharot pritom trvá už mnoho rokov a vyžiadalo si stovky životov na oboch stranách. Príslušníci kmeňa Vazír žijú v poloautonómnom regióne za hranicami v Pakistane. Kmeň Kharot obýva susediacu afganskú oblasť Paktíja.
Dôsledkom dezinformácie zo strany niektorého z kmeňov mohol byť aj minulomesačný americký nálet a zničenie konvoja kmeňových vodcov, ktorí cestovali cez Paktíju do Kábulu na inauguráciu novej dočasnej vlády.
Podľa dedinčanov pri útoku zahynuli desiatky civilistov, americká armáda však tvrdila, že konvoj tvorili bojovníci Talibanu a bin Ládinovej teroristickej organizácie al-Káida, ktorí na americké lietadlo strieľali.